Sarımsağın İçeriği ve Faydaları

0

Sarımsak, çok eski çağlardan beri farklı kültürlerde kullanılan etkili bir şifa kaynağıdır. Keskin kokusu sebebi ile tüketilmekten genelde çekinilse de sağlık açısından faydalarını okuduğumuzda bunu bir daha düşünmemiz gerekebilir.

Sarımsak kullanımını, pişirdiğimiz her yemeğe ve salataya ufak bir miktar da olsa koyacak şekilde alışkanlık haline getirirsek yazımızın devamında sayacağımız birçok faydasından da yararlanmış olacağız.

Peki, nedir sarımsağın bu kadar faydalı yanları?

SARIMSAK BİTKİSİ HANGİ BİLEŞENLERDEN OLUŞUR VE İÇERDİĞİ VİTAMİNLER NELERDİR?

Sarımsağı bu kadar değerli yapan içerdiği bol miktarda C vitamini ile vücudun direncini arttırması ve halk arasında ‘doğal antibiyotik’ olarak bilinmesidir. Ayrıca B6, kalsiyum, demir, bakır ve magnezyum açısından da zengindir.

100 gram bir sarımsağın içerdiği besinler şu şekildedir:

*149 kalori enerji,

*33.06 gram karbonhidrat,

*6.36 gram protein,

*401 mg potasyum,

*1235 mg pridoksin,

*25 mg magnezyum,

*1672 mg manganez,

*153 mg fosfor,

*1160 mg çinko.

Görüldüğü gibi sarımsak manganez, çinko, magnezyum, fosfor, potasyum ve pridoksin açısından zengin bir besindir.

Ayrıca 100 gram sarımsağın içinde bulunan;

*C vitamini = günlük ihtiyacın %52’sini,

*Pridoksin= günlük ihtiyacın %95’ini,

*Pantotenik asit = günlük ihtiyacın % 12’sini karşılamaktadır.

Sarımsak, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu C vitaminin yarısından fazlasını karşılamaktadır. Bu sebeple düzenli tüketilmesi önemlidir.

SARIMSAĞIN FAYDALARI NELERDİR?

Sarımsak bitkisinin başta vücudun direncini arttırmak olmak üzere birçok rahatsızlığa iyi geldiğini söyleyebiliriz. Başlıca faydaları ise şöyle sıralanabilir:

1.Soğuk algınlıklarına yakalanma riskini düşürmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirici bir fonksiyonu vardır. Bu sebeple eğer vücut direnciniz düşük ise tüketmeniz gerekenler listesinde ilk sıralardadır.

2.Kolesterolü düşürücü bir özelliği olduğu halk arasında da bilinen faydalarından biridir. Ayrıca kolesterolden kaynaklanan kalp rahatsızlıklarına da yakalanma riskini düşürür.

3.İçerdiği antioksidan özelliği sayesinde sinir sisteminde ve beyin hücrelerinde meydana gelen hasarları giderir. Bu etkisi sebebi ile Alzheimer hastalığına da yakalanma riskini azaltır.

4. Sarımsağın, vücuttaki yorgunluğu atmak ve yorgun kasları rahatlatmak gibi etkileri de vardır. Direnç ve performans arttırıcı özelliği ile vücudun yorgunluğunu alır, vücuda direnç kazandırır.

5. Kemik sağlığını korumada oldukça etkilidir. Özellikle menopoz sonrası kadınların mutlaka tüketmesi gereken besinler arasındadır.

6.Zehirlenme vakalarında da etkili olduğu yapılan bilimsel deneylerle kanıtlanmıştır.

7. Virüs ve enfeksiyondan kaynaklanan rahatsızlıklara karşı vücudun savaşma direncini yükselterek antibiyotik görevi görmektedir.

8.Kanserle savaşta da önemli besinler arasında gösterilen sarımsak, özellikle kolon ve mide kanserine yakalanma riskini azaltır.

9.Diş iltihaplarına ve diş ağrısına iyi geldiği bilinmektedir.

10.Kan basıncı üzerinde olumlu etkiler yaparak kalp krizi ve felç gibi rahatsızlıklara yakalanma riskini azaltır. Sarımsak özünün kan basıncını düşüren ilaçlar kadar etkili olduğu yapılan deneylerle kanıtlanmıştır.

Sonuç olarak zararları haricinde bilinçli ve aşırıya kaçmadan tüketirsek sağlığımızı korumada etkili bir besindir.

Tavsiye: Sarımsak çayı sarımsağı direkt olarak kullanamayanlar için güzel bir alternatiftir. 2-3 diş sarımsak 4-5 parça zencefil rendelenerek kaynar suyun olduğu bir bardağa atılır ve demlemeye bırakılır. Hazırlanan çaydan günde iki kere tüketilir.

Sağlıklı günler…


Paylaş.

About Author

Comments are closed.