Sebepsiz Gerginlikler, Nedensiz Tedirginlikler mi Yaşıyorsunuz?

0

Belli belirsiz ve aniden ortaya çıkan bir tür huzursuzluk ve /veya tedirginlik mi duymaya başladınız? Kendinizi gergin ve sinirli mi hissediyorsunuz? Üstelik tüm bunların sebebini de bilmiyor musunuz? Tüm bu durumları yaşıyorsanız aslında siz serbest anksiyete yaşıyorsunuz demektir.

Serbest anksiyete bir alarm tepkisidir.

Halihazırda meşgul olduğunuz işle başa çıkma kapasitesine sahip olmadığınızı gösterir. Bu alarm tepkisi iki kısımda çalışır:

  • Bir sorun olduğuna dair uyarılırsınız.
  • Vücudunuz ya savaşmaya ya da kaçmaya kendini hazırlar.

Bu duruma serbest anksiyete denir.

Çünkü bu, özel olarak hiçbir şeyle ilgisi olmayan, kaynağı belirsiz bir huzursuzluk ya da tedirginlik duygusudur yaşanan. Fobik yani fobi kaynaklı anksiyete de (anksiyeteyi endişe anlamında alabilirsiniz) endişenin, bir şeylerle ilgisi vardır. Örneğin kapalı alanlardan duyulan korkuya klostrofobi, yüksek yerlerden korkma durumuna ise akrofobi denir. Ancak serbest anksiyetede böyle bir durum söz konusu değildir.

Nasıl ki otomobillerin elektrik arızasında bunu işaret eden bir ışık var ise, beynimizin veri girişini işlemlerken ya da bir takım görevleri yerine getirirken sorun meydana geldiğinde, bizi uyaran sinir hücreleri vardır. Bizde bu alarm ise tedirginlik ve huzursuzluk duygusu ile ortaya çıkar.

Eğer kendinizde birden bire ortaya çıkan, kaynağı belirsiz, özel bir sebebe dayanmayan huzursuzluk ve/veya tedirginlik duyguları yaşıyor iseniz, kendinize şu soruyu sormalısınız: ‘Aynı anda çok fazla şey yapmaya çalışıyor olabilir miyim?’

Aynı anda çok fazla şey mi yapıyorsunuz? Bir-iki işi erteleyin.

Yaptığınız iş çok mu zor? Biraz yardım isteyin.

Aşırı yorgun musunuz? Biraz uyuyun.

En son yemek yediğinizden beri üç saatten çok mu oldu? Kan şekerinizi artıracak bir şeyler yiyin.

Hasta mısınız? Hastalığın diğer belirtilerini takip edin.

Serbest anksiyetenin vücudunuzun normal bir alarm tepkisi olduğunu unutmayın! Endişelenmenin tek başına vücudunuz için zararlı olmayacağını da.. Hayat tarzınızda değişiklikler yapmanız, sorumluluklarınızı biraz azaltmanız, kendinize dinlenmek için zaman ayırmanız, etrafınızdan yardım istemeniz, serbest anksiyete durumunda kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır.


Paylaş.

About Author

Aile danışmanı. İletişim ve sosyoloji eğitiminden sonra psikoloji eğitimi alıp aile ve çocuk psikolojisi üzerine çalışmaya başladı. Üç kız ve bir erkek çocuk annesi. Sakarya'da yaşıyor.

Comments are closed.