Sedef Hastalığı İçin En İyi 9 Çözüm

0

Sedef hastalığı kaşıntılı, pul pul, kırmızı ve sıklıkla iltihaplanmış deri ile karakterize otoimmün bozukluktur. Sedef hastalığı için gerçek bir tedavi olmamakla birlikte, semptomları geçici olarak hafifleten, plakları nemlendirebilen ve yumuşatan ve zarar görmüş cildin iyileşmesine yardımcı olan birçok doğal ev ilaçları vardır.

Bu makale sedef hastalığı belirtilerini tedavi etmek için en iyi, bilimsel olarak desteklenen ev ilaçlarının bir kısmını paylaşmaktadır.

1. Elma Sirkesi
Etkileyici sayıda vücut fonksiyonlarını iyileştirmek için çalışan ham enzimler ve iyi, sağlıklı bakterilerle dolu elma sirkesi (ACV), gezegendeki en güçlü ve faydalı doğal ilaçlardan biri olarak kabul edilmektedir. Sirkenin asidik özelliği, çok sık veya çok miktarda uygulanıyorsa, bir miktar zarar verebilse de, ACV ile durulama veya ıslatma, özellikle kafa derisinin sedef hastalığı ile ilişkili kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Hassas cildin yanmasını önlemek için, kullanmadan önce sirke en az 1: 1 su ile seyreltilmesi tavsiye edilir.

Unutmayın : Bu tedaviyi kullandıktan hemen sonra cildinizi nemlendirin!

2. Kapsaisin Merhem
Kapsaisin ağrı vericilerini aşırı yükleyerek çalıştığı için, sedef hastalığından etkilenen cilde capsaicin bazlı tedavilerin uygulanması (çoğu insan için) başlangıçta şiddetli yanmaya neden olur, hızlıca hem ağrı hem de kaşıntıyı giderir. Kapsaisin kremleri ve merhemleri, kızarıklık ve iltihaplanmayı azaltmanın yanı sıra gelecekteki alevlenmelerin şiddetini azaltmaya da yardımcı olabilir.

3. Tuz Banyosu alın
Sıcak suya aşırı maruz kalmak sedef hastalığının semptomlarını kolaylaştırabilirken, Epsom tuzu veya Ölü Deniz tuzu ile değiştirilmiş ılık banyo kaşıntı ve kuruluktan geçici olarak rahatlama sağlayabilir. Banyo suyuna iki bardak Epsom tuzu veya çeyrek fincan Ölü Deniz tuzu ekleyin ve ölçekleri çıkarmaya ve kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olmak için yaklaşık 15 dakika bekleyin.

4. Yulaf ezmesi banyosunu deneyin
Yulaf ezmesi, zarar görmüş cildi beslemek ve iyileştirmek için mükemmel olan vitaminler ve mineraller (selenyum, manganez ve demir gibi) ile yüklüdür. Bu özel çareyi desteklemek için sınırlı bilimsel kanıtlar olsa da, bunu denemiş olanlar muhtemelen bir yulaf ezmesi banyosunun alınmasının, sedef hastalığının kaşınması, kızarıklığı ve iltihaplanmasını hafifletmek için başka etkili bir yol olduğunu doğrulayacaktır.

5. Dikkatil yıkanma
Sedef hastalığını tedavi etmek için değiştirilmiş banyoları kullanmanın birkaç nokta:

Çoğu tıp uzmanı, cildinizi kurumasını önlemek için banyoları daha az sıklıkta – en fazla iki veya üç günde bir – tavsiye eder. Bu özellikle hava çok kuru olduğu zaman kış aylarında yararlıdır.

Ayrıca, her zaman cildi yumuşatarak (ovalamadan) havlunuzu temizleyin ve banyonuzun hemen ardından iyi doğal bir nemlendiriciyi kullanmayı unutmayın.

6. Nemlendirin, Nemlendirin, Nemlendirin
Bu yeterince vurgulanamaz. Cildi nemlendirmek plakları çıkarmaya ve iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olur. Cildinizin kurumaya başladığı her an ve özellikle de cildin kurumasını önlemek için yüzünüze yattıktan sonra doğal bir nemlendirici uygulayın. Ekstra sızma zeytinyağı, bu amaç için mükemmel bir seçimdir (hatta çift faydalar için banyo suyunuza ekleyebilirsiniz) ve diğer birçok bitkisel bazlı yağdır. Sedeften etkilenen cilde nemle sızdırmazlık sağlamak ve iyileştirici besinler sunmak için serbestçe uygulayın. Ayrıca, duş almadan önce plakları yumuşatmaya ve çıkarmaya yardımcı olmak için bir yemek kaşığı yağ ile saç derisine masaj yapabilirsiniz.

7. Aloe Vera
Aloe vera cilt rahatsızlıkları için en popüler ve yaygın olarak kullanılan doğal ilaçlardan biridir. Tarih boyunca – (bildiğimiz en az bin yıl!) – dünyadaki insanlar kuru cildi ve saçı beslemek, yanıkları ve sokmaları yatıştırmak ve yaraları iyileştirmek için aloe kullandılar. Sedef hastalığından etkilenen cilde uygulandığında, aloe vera kızarıklığın azaltılmasında ve en aza indirgemede çok etkili olabilir.

8. Çay Ağacı Yağı
Çay ağacı yağı, yutulduğunda çok toksik olmasına rağmen, sedef hastalığı tedavisinde kullanılmaktadır. Cilde uygulandığında, çay ağacı yağı, gevşetmeye ve hasarlı dokunun enfeksiyonunu önlemeye yardımcı olur.

9. Balık Yağı
Omega-3 zengin balık yağı takviye formunda bulunurken , vücudunuz bu takviyeli , bağışıklık sistemini güçlendirici esansiyel yağ asidini yediğiniz besinlerden çok daha verimli bir şekilde emecektir. Somon, uskumru, sardalya ve ton balığı gibi soğuk su balıkları mükemmel omega-3 kaynaklarıdır. Cildiniz için en fazla faydayı kazanmak için her hafta 2 ila 3 kez diyetinize dahil etmeye çalışın.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.