Sedef Hastalığı

0

İsmi ne kadar güzel olsa da bir o kadar sinir bozucu ve rahatsız edici bir hastalık sedef. Ciltte ortaya çıkan kırmızı lekelerin üzerindeki gümüşe benzer renk, hastalığa ismini vermiş; tıp literatüründe ise adı psoriasis.

Lekelerin, vücutta deri örtüsünün olduğu bütün bölgelerde görülmesi mümkün. Öyle ki saçlı deri ve tırnakların altında dahi ortaya çıkabilir ve kronikleşip ataklar halinde dönem dönem nüksedebilir. Toplumun %2’lik bir kısmında karşılaşılan hastalık için en riskli grup ise 20 ile 40 yaş arasındakiler.

Sedef Hastalığı Belirtileri

Hastalığın ilerleyişi her yaş grubunda farklı şekilde olabilmektedir. Küçük yaştaki hastalarda daha çok ufak kırmızı renkte benekler görülür ve kepek haline dökülebilirler. Yaşlılarda ise belirtiler daha göze batar şekildedir ve lekelerin bulunduğu yerlerde derinin üst tabakası kabuklanır ve sertleşir.

Başlangıçta, toplu iğne başı kadar kırmızı lekeler üzerinde gümüşe yakın bir renkle görülür. Başlangıç seviyesinde iken en çok dirsek ve diz kapağı gibi eklemlerin bulunduğu yerlerde karşılaşılır.

Sedef Hastalığının Nedenleri

Sedef Hastalığının nasıl ortaya çıktığı yakın zamana kadar tam olarak anlaşılabilmiş değildi. Ancak yapılan araştırmalar sonucu en büyük nedenin zayıf bağışıklık sistemi olduğu tespit edildi.

Bağışıklık sisteminin zayıf olmasında genetik faktörler oldukça büyük bir etken olduğu gibi aynı zamanda yaşam kalitesinin düşük olması da bağışıklık sistemini zayıflatabilir. Stres, psikolojik sorunlar, vücut direncini düşüren rahatsızlıklar, kullanılan birtakım ilaçların yan etkisi, alkol, sigara ve madde bağımlılığı ise hastalığı tetikleyen en önemli nedenler.

Nasıl Tedavi Edilir?

Sedef hastalığına kalıcı çözüm bulabilmek için uzun süreli sistematik bir tedavi gerekiyor. Bağışıklık sisteminin zayıf olması nedeniyle ortaya çıkan hastalığı kontrol altında tutabilmek için tedavide bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlardan yardım alınıyor. Bu ilaçlar kanser ve romatizma gibi hastalıkların tedavisinde de kullanılıyor ancak sedef için kullanılan dozlar oldukça az. Dozların az olmasına rağmen kullanım süresi ise bir hayli uzun. Yani uzun süreli bir tedavi dönemi gerekiyor.

Eğer hastalık nüksetmiş ve lekelenmeler baş göstermiş ise lekeleri gidermek için lokal tedavi uygulanıyor. Bu aşamada öncelikle asit içeren karışımlarla ölü deri atılıyor ve ardından kortizonlu kremlerle enfeksiyonlu kısma uygulama yapılıyor. Bu şekilde hastalığın neden olduğu rahatsız edici görüntüden kısa sürede kurtulabilmek mümkün oluyor.

Ancak genel itibarı ile bakıldığında hastalığın tekrarlama ihtimali çok yüksek. Bu nedenle sedef hastalığının tedavisi aslında hastalık ortaya çıkmadan önce yapılmalıdır. Yani hastalıktan muzdarip olan bir kişi sürekli olarak yaşamında bunu göz önünde bulundurarak hareket etmeli ve hastalığı tetikleyen nedenlerden uzak durmalıdır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.