Ses Kısıklığı İçin Ev İlaçları

0

Ses kısıklığının en yaygın nedenlerinden biri, ses tellerinin aşırı kullanımıdır. Uzun süre yüksek sesle konuşmak, şarkı söylemek ya da soğuk algınlığı gibi nedenlerle ses kısılabilir. Evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemlerle kısa sürede ses kısıklığını giderebilirsiniz.

Ses tellerini aşırı yormanın dışında, soğuk algınlığı, öksürük, grip veya larenjit gibi üst solunum yollarının enfekte olması ses kısıklığına neden olabilir.

Ayrıca, asit reflü de ses kısıklığı nedenidir. Çünkü, asit ses tellerini tahriş edebilir ve iltihaplanmasına yol açabilir.

Sigara ya da çok fazla alkol tüketmeyi seviyorsanız, bunlar da ses kısıklığına neden olabilir.

Bazı durumlarda ses kısıklığı, ciddi hastalıklar nedeniyle de oluşabilir. Eğer bu tür ciddi bir hastalık nedeniyle ses kısıklığı yaşamıyorsanız, ev ilaçları ile ses kısıklığını kısa sürede tedavi etmeniz mümkün.

Zencefil çayı için
Boğazınızı rahatlatmak için düzenli olarak zencefil çayı içebilirsiniz. Böylece çok kısa bir süre sonra ses kısıklığından kurtulabilirsiniz. Çayın çok sıcak olmadığından emin olun. Ayrıca, çayı lezzetlendirmek için bir çay kaşığı limon suyu veya bal ekleyebilirsiniz.

Bal tüketin
Ses kısıklığı yaşıyorsanız, sizin için en iyi ilaçlardan biri bal olacaktır. Bal, antioksidan ve anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle, boğuk sesten kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Elma sirkesi için
Bir bardak ılık suya, bir yemek kaşığı elma sirkesi ekleyerek içebilirsiniz. Diş minelerine zarar vermemek için pipet kullanmanız tavsiye edilir.

Tuzlu su ile gargara yapın
Bir bardak ılık suda bir çay kaşığı kaya tuzunu eritin ve hem rahatlatıcı hem de antimikrobiyal özelliklere sahip bu karışımla gargara yapın. Ses kısıklığından daha hızlı bir iyileşme için günde 3 defa tuzlu su ile gargara yapabilirsiniz.

Kırmızı biberli limon suyu için
Bir limonun suyunu sıkın ve içine çeyrek çay kaşığı acı kırmızı biber ekleyin. Küçük yudumlarla içmeye çalışın.

Sarımsağı ağzınıza yerleştirin
Bir diş sarımsağı soyun ve yarıya kesin. Her birini azı dişlerinin üzerine yerleştirin ve ısırın. Suyunun boğazınıza akmasına izin verin.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.