Sessiz Katil Diyabetin En Yaygın Belirtileri

0

Diyabet yani şeker hastalığı, fark edilene kadar iç organlarda ciddi hasarlar verebildiği için ‘sessiz katil’ olarak adlandırılır. Çünkü bazı belirtileri modern yaşam içinde hemen hemen herkesin karşılaştığı sorunlarla benzerlik gösterir.

Günümüzde diyabetli insan sayısında hızlı bir artış yaşanıyor. Beslenme, stres, çevre koşulları ve genetik yatkınlık hastalığın artışında önemli rol üstleniyor.

Tip 1 diyabet

Pankreasın yeterince insülin üretemediğinde gelişir. Bazen bir gen, bir virüs veya D vitamini eksikliği nedeniyle hücre hasarı olan kişilerde da ortaya çıkabilir.

Tip 2 diyabet
Bu, pankreasın insülin üretemediği ve hücrelerin de kullanamadığı diyabet türüdür.

Gestasyonel diyabet
Hamile kadınlarda ve fazla kilolu bireylerde gelişir. Kalp hastalıkları, böbrek bozukluğu, cilt sorunları, vb. dahil olmak üzere ciddi sorunlara yol açabilir.

Diğer risk faktörleri
Hastalar ayrıca sağlıksız beslenme alışkanlıkları, zayıf fiziksel aktivite, obezite ve sigara kullanımı sonucu diyabet geliştirebilirler.

Diyabetin ortak belirtileri ve semptomları:

1. Sık idrara çıkma
Tuvalete normalden fazla gitmek diyabetin ilk belirtileri arasındadır. Böbreklerin fazla şekerleri ortadan kaldırmak için çok fazla çalıştığı bir durumdur. Bunu fark ederseniz doktorunuza danışın.

2. Susama
Sık idrara çıkmak her zaman susamayı da beraberinde getirir. Ağız kurur ve sürekli su içme isteği oluşur. Meyve suyu gibi şekerli içecekler su içme isteğini daha da kötüleştirir.

3. Sürekli aç hissetme
Diyabet hastaları, enerji için gerekli olan kan şekerini düzenleyemez ve bu nedenle her zaman açlık hissederler.

4. Yaraların yavaş iyileşmesi
Kan şekeri atardamarları sertleştirir ve oksijen akışını kısıtlar, yani yaraların iyileşmesi daha fazla zaman alır. Kırmızı kan hücreleri besinleri taşır ve diyabet hastaları bunlardan yoksundur.

5. Enfeksiyonlar
Diyabet hastaları, idrar yolu enfeksiyonları gibi enfeksiyonlarla savaşamaz. Eğer enfeksiyonlarla başa çıkmada zorluk yaşıyorsanız, kan şekerinizi kontrol etmeyi düşünün.

6. Ani kilo kaybı
Vücudunuz su kaybeder ve kalorileri ememez. Bu da kilo vermeye neden olur. Nedensiz kilo vermeye başladıysanız, kan şekerinizi kontrol ettirin.

7. Yorgunluk
Diyabet, sizi her zaman zayıf ve yorgun yapar. Unutmayın, vücudunuz şekerleri ememez ve dolaşımınız büyük bir sorunla karşı karşıya kalır.

8. Karıncalanma ve uyuşma
Kan damarlarda rahat akamaz ve diyabet hastaları genellikle vücutlarında karıncalanma ve uyuşma olduğunu fark eder.

9. Kuru cilt ve kaşıntı
Bu aynı zamanda zayıf dolaşımın bir sonucudur. Ter bezleri işlerini yapamaz ve cildiniz kurur.

10. Görme sorunları
Diyabetin belirtilerinden biri de gözlerin kurumasıdır, bunun sonucunda da bulanık görme başlar. Diyabetin ileri aşamalarında gözlerde bozulmalar başlar.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.