Seyahat Ettiğimizde Neden Hastalanırız?

0

Seyahate çıktığınızda veya çıkan yakınlarınızdan sürekli duyuyorsunuzdur. Seyahate gittik ama o kadar çok hastalandım ki… Peki, neden yolculuktan sonra hep hastalanırız? Stres! Seyahat etmek birçok nedenden ötürü çok stresli olabilir. Uçağa binmek, check-in stresi, bilmediğin bir şehirde olmak, tanımadığın yatakta yatmak gibi faktörler devreye girer.

Stres
Stres hastalık için önemli bir tetikleyicidir. Stres, bağışıklık sistemini düşürür, yolculuk ederken maruz kalabileceğiniz soğuk algınlığı ve diğer enfeksiyonları atlatmayı zorlaştırır. Örneğin uçakta kapalı alanda birçok mikroba maruz kalırsınız. Solunum damlacıkları hastalığın yayılmasının en yaygın yoludur ve eğer altı feet içerisindeyseniz nefes almanız daha olasıdır.

Düşük nem
Uçak havası muhtemelen iyi filtrelenir ve sık sık yenilenir ancak nem oranı düşüktür. Burun / hava geçitlerinde kuruluk oluşabilir, bu da havadaki zararlı partikülleri engelleme yeteneğini azaltır.

Ulaşım şekli
Eğer trenler, otobüsler gibi başka türde toplu taşıma araçlarını kullanıyorsanız, hasta olabilecek bir sürü kişiyle temasa geçme olasılığınız yüksektir. Mümkün olduğu kadar hapşıran ve öksüren kişilerden uzak durmaya çalışın.
Buna ek olarak, koltuklar, koltuk kolları gibi yerler çok da temiz değildir. Elinize sürekli mikroplar gelebiliyor olabilir.

Kötü seçimler
Tatilde, genellikle “sağlıklı bir yaşam tarzı yaşamıyoruz” (örn. Uyku ya da yemekte. Alkol de kullanıyorsanız bağışıklık sisteminiz düşebilir.

El yıkama
El yıkama hastalığın önlenmesinde önemlidir. Alkol bazlı bir el dezenfektanı tatil boyunca size yardımcı olabilir. Ayrıca dokunduğunuz yerlerdeki mikroplardan kurtulmak için ellerinizi sabunlu su ile sürekli yıkamanız gerekir.

Sulu kalmamak
Yeterli su içerek su seviyenizi yükselterek, bağışıklık sisteminin enfeksiyonlara karşı savaşmasına yardımcı olabilirsiniz. Tatil sırasında, kahve, soda ve alkol çok tüketilir. Ancak bunların yerine su tercih etmelisiniz.

Vitaminlerinizi unutmayın
Çinkonun yardımcı olduğu ancak çoğunlukla viral replikasyonu önlediğine dair bazı ılımlı kanıtlar var, ancak işe yarayan bir karışımınız varsa onunla birlikte tatile gidin

Yeterince uyku uyunmuyor
Uyku önemlidir! Vücudunuzu düzenli bir uyku programında tutmaya çalışın. Eğer zaman dilimlerinde seyahat ediyorsanız, varış noktanıza geldiğinizde kendinizi gün ışığına çıkın ve uyku saati geldiğinde uyumayı tercih edin.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.