Sıcak Duşun Vücudunuza Etkilerini Biliyor Musunuz?

0

Sıcak bir duş sadece kendini iyi hissetmekle kalmaz, sağlığınıza da faydalıdır. Ancak cildinizi kurutabileceği için çok uzun süre kalmamalısınız. Sıcak su altındaki beş ila 10 dakika kalmanız vücudunuz, kaslarınız, eklemleriniz ve genel ruh haliniz için harikalar yaratabilir.

Dolaşımı Arttırır
Sıcak su, artrit, kas ve eklem ağrılarını tedavi edebilir. Sıcaklık, eklemleri, tendonları, dokuları ve kasları gevşetirken dolaşımı ve kan akışını uyarır. Acıyı iyi bir şekilde tedavi etmese de, sıcak su altındaki beş dakika ağrıyı önemli ölçüde azaltabilir, iyileşmeyi teşvik edebilir ve iltihaplanmayı azaltabilir. Bir masajdan daha rahat ve tıbbi tedavilerden daha doğal. Duş alınırken sık yapılan 6 hata

Cildi temizler
Tıkanmış gözenekler, lekelere ve ciltte toksin birikmesine neden olabilir. Sıcak su ve buhar cildinizdeki gözenekleri açarak yabancı maddeleri temizlemeyi kolaylaştırır. Soğuk suyla durulanmanın ardından gözenekler tekrar kapanacak ve cildinizin tazelenmiş olduğunu hissedeceksiniz.

Isınmanızı sağlar
Sıcak bir duş, sabah antrenmanından önce ısınmanın etkili bir yoludur. Sabahları yataktan kalktığınızda kaslarınız serttir. Herhangi bir egzersizden önce tamamen ılık ve gevşek olmak önemlidir ve sıcak bir duş kanın akmasını sağlayabilir, kasları ısıtır ve egzersiz için hazırlar.

Boyun ve Omuz Sertliğini Rahatlatır
Bir masajın yanı sıra, sert bir boyun veya omuz ağrısı için bir sonraki en iyi şey sıcak duş olur. Bu alanda 10 dakika sıcak suyun akması, kasları gevşetir. Duş sırasında bazı kolay boyun ve omuz hareketleri yapmak kasları daha da gevşetir. Yüzünüzü neden duşte yıkamamalısınız?

Öksürüğü rahatlatır
Sıcak bir duştan gelen buhar balgamı gevşetir ve öksürük veya boğaz ağrısına neden olabilecek mukustan kurtulabilir. Cildinize veya havaya okaliptüs yağı eklemek buharı daha etkili hale getirir ve daha kolay nefes almanıza yardımcı olabilir. Sıcak bir duş, soğuk algınlığı ile ilişkili diğer vücut ağrılarını da hafifletebilir.

Stres ve Uykusuzluğu Azaltır
Sıcak bir duş doğal bir yatıştırıcıdır. Stresliyseniz ya da uyumakta zorlanıyorsanız, 10 dakika sıcak duş almak vücudunuzu, zihninizi ve sinirlerinizi sakinleştirir. Lavanta yağı eklemek yardımcı olacaktır, çünkü bu doğal bir rahatlama bitkisidir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.