Sıcak Taş Terapisini Evde Kendiniz Uygulayın

0

Kasları gevşetmek, ağrıları azaltmak ve stresten arınmak için, sıcak taş terapisi son dönemlerde popülaritesini arttıran spa uygulamalarının başında geliyor. Eğer profesyonel hizmet almak için ayıracak bir bütçeniz yoksa, bu tedaviyi evde kendi imkanlarınızla uygulamanız da mümkün.

Sahillerden, pürüzsüz ve yüzeyi düz olan taşlar toplayabilir ya da birçok spanın kullandığı siyah bazalt taşlarından satın alabilirsiniz. Bu taşlar volkanik maddeler olduğu için ısıyı daha uzun süre koruyabiliyor. Gerçekte gri renkli olan bu taşlar ıslandığında siyaha dönüşüyor. Sağlıklı yaşam ürünleri satan dükkanlarda bulabileceğiniz bu taşları, toptan kozmetik ürünleri satan mağazalarda da bulabilmeniz mümkün. Ayrıca, internette yapacağınız ufak bir araştırmayla da bu taşlara sahip olabilirsiniz. Taşlarda dikkat etmeniz gereken tek nokta yaklaşık 5-10 cm boyutlarında, mümkün olduğunca pürüzsüz ve oval şekilli olmaları. Kas ağrısını hafifleten esansiyel yağlar

Taşların Hazırlanması

Uygun taşlardan edindikten sonra, taşlarınızı temiz, sabunlu suyla yıkayın ve iyice durulayın. Terapiyi uygulayacağınız zaman, taşları geniş, su dolu bir tencereye alarak 5 dakika kadar kaynatın. Temiz bir havlu üzerine koyarak nazikçe kurulayın.

Taşlar elinizi değdirebileceğiniz ısıya geldiğinde, tekrar test etmek için bir dakika süreyle boynunuza veya diz arkanıza tutun. Isı, dayanabileceğiniz derecedeyse artık başlayabilirsiniz demektir. Terapiyi uygulamadan önce ılık bir duş almanız ve yine de cildinizi korumak isterseniz teninizin üzerine ince pamuklu bir kumaş örtmeniz (çarşaf da olabilir) ve vücudunuzu bir yağ veya nemlendiriciyle yumuşatmanız önerilmektedir. Kas ağrıları için masaj yapıcı yağlar

Taşlar Hangi Bölgelere Konulmalı?

Tüm Vücutta

  • Ağrılı bölgelerin tam merkezine tek bir taş veya birkaç küçük taş halinde,
  • Omuriliğin her iki yanına bir tane olmak üzere veya omurilik boyunca tek sıra halinde,
  • Belinizin arkasına,
  • Dizlerin arkasına,
  • Ensenize,
  • Stres ve gerginliği azaltmak için kürek kemiklerinin üzerine,
  • Alnınızın ortasına,
  • Avuç içlerine ve parmak aralarınıza, Kas ağrısını engelleyen 5 ot

Ayaklarda

Eğer yüzüstü yatarken size yardımcı olacak biri yoksa, taşların altına havluyla destek sağlayıp ayak tabanlarınızı taşların üzerine gelecek şekilde yerleştirebilirsiniz. Eğer terapiyi uygulayacak biri varsa taşları ayak tabanlarınızın altında aşğı yukarı hareketlerle gezdirebilir ve parmak aralarınıza küçük taşlar koyabilir.

Baldırlarda

Eğer sıcak taşlarla hafif bir baskı kullanarak baldırlarınıza yukarı aşağı hareketlerle yavaşça masaj yaparsanız kaslarınız gevşeyecektir. Kas ağrıları için losyon yapın

Taşları Ne Kadar Süre Tutmak Gerekir?

Aceleniz yok. Taşları birkaç dakika boyunca ya da ısıları kaybolana kadar vücudunuzda tutabilirsiniz. Eğer size bu terapiyi uygulayacak biri varsa masaj yağı yardımıyla taşları vücudunuz üzerinde nazikçe gezdirebilirsiniz.

İsterseniz, sıcak taş tedavisi sonrasında taşlarınızı soğuk su dolu bir kapta hemen soğutup kurulayarak, sıcak taşları kaldırdığınız noktalara soğuk taşları koyabilir ve terapiyi bu şekilde devam ettirebilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.