Sigara İçenlere Sağlık İçin 6 Maddelik Diyet Önerisi

0

Sigara içtiğimiz sürece aldığımız hiçbir gıda ve gıda takviyesi bize tam değerleriyle ulaşmayacaktır, ne kadar spor yapsak ne kadar sağlıklı besinler yesek içsek de tamamen güzel bir hayat için sigarayı bırakmaktan başka çaremiz yok.

Uzmanların önerisi; sigarayı bırakmak ya da olabildiğince azaltmak ve diğer zararlılardan uzak durmak. Bazı gıdalar ve maddeler var ki sigaranın kanserojen etkisini katbekat arttırıyor. Bunlar tabii ki sağlıksız yağlar, karbonhidratlar ve alkol gibi meşhur düşmanlarımız.  Bu yüzden sigarayı bırakamıyorsak en azından zararlarını olabildiğince azaltmak için yağlardan, karbonhidratlardan, şekerden ve alkolden uzak durmalı.

Ama bir de sigaranın neden olduğu kalp krizi ve kanser riskini önemli oranda azaltan çok bilinmeyen öneriler var:

  1. Çay için. Mesela yapılan son araştırmaların sonuçlarına göre günde birkaç fincan siyah ya da yeşil çay içmek sigara içenlerin direncini arttırabilir. Çay içenlerin içmeyenlere oranla akciğer kanserine yakalanma oranı belirli düzeyde azalmış.

Dr. Zuo-Feng Zhang, çaydaki “catechin” konsantrasyonunun antioksidan etkisiyle akciğer kanseri riskini azalttığını söylüyor. Ama bunun kansere yakalanmamak için bir garanti olmadığını da ekliyor.

  1. Çikolata. Doktor Zhang ayrıca siyah üzüm, böğürtlen, bitter (dark) çikolatanın da catechin maddesi içerdiğini ve makul ölçülerde tüketildiğinde sigaranın neden olduğu kanserojen etkiyi azaltacağını belirtiyor.
  1. C Vitamini. ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü uzmanları, sigara içmeyen bir erkeğin günde 90 miligram kadının 75 miligram C vitamini tüketmesi gerektiğini belirtiyor. Uzmanlar ayrıca sigara içen herkesin belirtilen bu miktarlara ek olarak günde 35 miligram daha C vitamini alması gerektiğini vurguluyor.
  1. Enstitüye göre, günlük olarak domates, dut, çilek, kivi, kırmızı ve dolma biber ile narenciye meyveleri tüketmek de sigara içenlerin hem kanser hem de kalp krizi riskini azaltabiliyor.
  1. E Vitamini. Free Radical Biology and Medicinein yayınladığı bir makaleye göre E vitamini almak damar elastikiyeti ve fonksiyonunu arttırarak sigara içenlerin kalp hastalıkları riskini azaltabilir. E vitaminlerini buğday tohumu, buğday tohumu yağı gibi ürünlerden en uygun şekilde alabilirsiniz. Ayrıca fındık, zeytin ve kanola gibi bitkilerin yağları, ayçiçeği tohumu, yumurta, yeşil yapraklı sebzelerden de bol bol E vitamini edinebilir, piyasadaki E vitamini kapsüllerinden de yararlanabilirsiniz. 
  1. Özellikle kanserojen etkiyi önemli oranda azaltan turpgillerin haftada beş öğün tüketilmesi uzmanların diğer bir önerisi. Buna göre, lahana, brokoli, Brüksel lahanası, göbeksiz yeşil lahana, karnabahar, beyaz lahana, tere, roka, kırmızıturp ve Çin lahanasını haftada en az beş öğün sofranızda bulundurmanız akciğer kanseri riskini azaltacaktır.

Tüm içicilere sigarasız ve sağlıklı günler.

N. Cumhur Özkaya


Share.

About Author

Comments are closed.