Sigarayı Bırakmak Vücudunuzu Nasıl Etkiler?

0

Her yıl çok sayıda kişi sigara nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Bu tabii çok üzücü bir durum. Ancak sigarayı bırakmak ile bu kötü arkadaşın zararlarından kurtulabilirsiniz. Sigarayı ne kadar erken yaşta bırakırsanız vücudunuzda oluşturduğu olumsuz etkilerinden de o kadar hızlı kurtulabilirsiniz. Tabii hangi yaşta olursanız olun kesin olan bir şey varsa o da sigarayı bırakmanın ömrünüze ekstra seneler katacağıdır.

 

Sigarayı Bıraktığınızda Etkisi 20 Dakikada Başlar

Uzmanlar sigarayı bırakmanın vücudunuzda yaratacağı değişiklikleri geçecek zaman periyodlarına göre sınıflandırmışlar:

İlk 20-30 dakika arası: Kan basıncınız ve nabzınız düşer. Ayaklar ve bacaklar ısınmaya başlar.

8 saat sonra: Kanınızdaki karbon monoksit azalırken oksijen seviyesi artar.

48 saat sonra: Koku ve tat alma duyuları artar.

72 saat sonra: Bronşlarınız rahatlar.

2 hafta ile 3 ay arası: Dolaşım, solunum ve vücudun dayanıklılığı yükselir.

1 ile 9 ay arası: Öksürük ve sinüs tıkanıkları azalır. Ciğerlerin balgamları temizleme kabiliyeti atrar, daha temiz kalırlar ve enfeksiyonları azaltırlar. Vücudun genel enerjisi çoğalır.

1 yıl sonra: Kalp krizi geçirme riski sigara içen birine göre yarıya iner.

5 yıl sonra: Felç geçirme riski hiç sigara içmeyenlerle aynı seviyeye iner. Ağız, gırtlak yemek borusu ve mesane kanser riskleri yarıya düşer. Rahim ağzı kanseri riski hiç sigara içmemişler ile aynı seviyeye diner.

10 yıl sonra: Akciğer kanseri riski sigara içen bir insanın yarısına düşer. Pankreas kanseri riski ise hiç sigara içmemiş birisinin seviyesine iner.

15 yıl sonra: Kalp rahatsızlıkları riski hiç sigara içmemiş biri ile aynı düzeye gelir. Ölüm riski de yine hiç sigara kullanmamış biri ile aynıdır.


Share.

About Author

Comments are closed.