Sırt Ağrıları Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

0
Sırt ağrıları sık görülen günümüz ağrı tiplerinden biridir. Televizyon seyrederken dalıp gitmemiz, bilgisayar başında uzun zaman geçirmemiz ya da masa başı iş yapmamız hep sırt ağrılarını tetikleyen başlıca etkenler olmuştur. Hal böyle olunca sırt ağrıları sık karşılaşılan bir durum haline geldi. Bazen bu çeşit ağrıları kader gibi görüp kabulleniriz bazense bir kas gevşetici alarak sorunumuzu çözmeye çalışırız. Yazımızı hem sırt ağrılarının ciddiye alınması gerektiğine vurgu yapmak hem de bu tip ağrılardan muzdarip kişilere pratik hareketler önermek düşüncesiyle kaleme aldık.
Sırt Ağrıları Nedenleri
1. Omurganın iki yanına yapışan kaslardaki spazm neticesinde oluşan sırt fıtıkları
2. Skolyoza (omurga eğriliği) neden olan kanat skapula
3. Osteoporoz (kemik erimesi)
4. Sırt bölgesindeki kireçlenmeler
5. Boyun ve bel fıtığı
6. Kemik enfeksiyonları
7. Romatizmal hastalıklar
8. Uzun süre aynı pozisyonda çalışmak
9. Bilgisayar başında baş öne eğik yarım saatten fazla oturmak
10. Ayakta uzun süre hareketesiz kalmak
11. Titreşime maruz kalınan işlerde çalışmak
12. Kambur duruş
13. Özellikle 7 cm üzeri yüksek topuklu ayakkabı giymek
14. Ağır çanta ya da cüzdan taşımak. Bir kişinin taşıyabileceği ağırlık kendi ağırlığının ’u kadardır. Bundan yukarısı sırt ve bel ağrılarına sebep olur
15. Uzun süre araç kullanmak
16. Bel boşluğunu desteklemeden uzun süre oturmak
17. Çocuk ve gençlerde kas kısalığı ve kas asimetrisi
Sırt Ağrıları Tedavi Yöntemleri
1. İyi bir klinik muayene yapılmalıdır.
2. Kafanıza göre kas gevşetici ya da ağrı kesici almayınız.
3. Sırt germe egzersizleriyle rahatlamak mümkündür. Kaslar arası uzunluk farkı varsa bu fark göz önüne alınarak egzersiz yapılmalıdır. Zayıf olan tarafla kuvvetli olan tarafa göre egzersiz yapmak çok fayda sağlayacaktır. Omurgamız bir bütündür. Boyundaki açı artışları sırt bölgesi problemlerine sırt bölgesi açı artışları da bel bölgesi problemlerine sebep olmaktadır. Sırt ağrıları iyi tedavi edildiğinde olası bel ve boyun fıtığının da önüne geçilmiş olur. Başarılı bir sırt tedavisiyle kişinin bütün omurga dengesizliklerinin düzelmesi mümkündür.
4. Tıbbi masaj eğitim almış birinin masajı sizi rahatlatacaktır. Başarılı bir masajın ölçüsü şöyle belirlenir ki; kişi masajdan en az 2 saat sonra kendisini rahatlamış hissetmeli ve ağrıları dinmiş olmalıdır. Masaj sonrası yapılan bölgede ağrı, şişlik oluyorsa mesele muhakkak bir hekime danışılmalıdır. Masaj için önce kişi fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanına görünmeli ondan onay almalı ve masörü doktor belirlemelidir. Yanlış masaj kötü sonuçlara sebep olabilir. Masaj konusunu hafife almamak ve hassas olmakta fayda vardır.
Evinizde Uygulayabileceğiniz Birkaç Sırt Egzersiz Önerisi
1. Dizler hafif bükük şekilde duvara yaslanın. Beliniz duvara sıfır olmak zorunda. Böyle olmazsa belinize zarar verirsiniz. Dirsekleriniz 90 derece olacak şekilde bedeninize ve duvara deyecek. Kolları dışa doğru açabildiğiniz kadar açıyorsunuz gitmediği yerde kalıyor kapatıyorsunuz. Sırtı sağlıklı bireyler kolları rahatlıkla açabilirler. Nefes alıp vermeniz de fayda sağlayacaktır.
2. Dizler 60 derece bükük sırt ve başınızın  arkasını duvara yaslayın. Aşağı yukarı eğilip dik duruş pozisyonu alın. Bunu birkaç sefer yapın. Başın arkası ile sırt arasındaki kasların dengeli olması sırt ağrılarından kurtulmada çok önemlidir.
3. Yüzüstü yere yatın. Sırtınızı kaldırın 5 sn durun ve indirin. Birkaç sefer yapmanız yetecektir.
4. Bu egzersiz için kişinin bacak boyunun eşit olması gerekmektedir. Kişinin vücudunda platin, çivi varsa kesinlikle uygulanamaz. Bir sandalyeye oturun. Tıpkı yürüyormuş gibi kollarınızı öne arkaya hareket ettirin. Yanınızda size yardımcı olacak bir yakınınız olmalı. Yakınınız siz kollarınızı hareket ettiriyorken baş parmağını kullanarak omuzlarınızdan aşağı doğru basınç uygulayacak. Sırtınız boyunca parmak ucuyla yukarıdan aşağıya ince yollar çizecek. Bu terapi hareketi hem sırt ağrısı ve hem göğüs ağrısı çekenler için oldukça etkilidir.
5. Fırsatını buldukça ellerinizi başınızın arkasında kenetleyerek tutun.
6. Sert zemine mesela yere sırtüstü uzanın. Bir müddet yatın işe yaradığını göreceksiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.