Sıvı Sabun mu Katı Sabun mu Daha Sağlıklı?

0

Annelerin biten sabunları israf olmasın diyerek birbirine yapıştırdığı dönemler birçok kişi için artık gülümseten bir hatıra. Ancak hep yaptığımız gibi geç de olsa bir sorgulama sabunlar için de gündemde; Acaba katı sabun mu, yoksa sıvı sabun mu daha sağlıklı? 

Sabunun kimyası ele alınacak olursa aslında sıvı sabun da katı sabun da aynı içerikle üretilebilir. Ancak özellikle sıvı sabunların daha güzel kokması ve daha canlı bir renge sahip olması için içerisindeki kimyasallar daha fazla. Bu nedenle genel olarak bakılırsa katı sabunun daha sağlıklı olduğu söylenebilir. Zeytinyağlı sabunu evde nasıl yaparsınız?

Katı sabunun görsel olarak daha demode durması ve daha kullanışsız olmasını göz ardı edecek olursak; gliserin içermeyen katı sabunlar da cildin daha çabuk kurumasında büyük bir etken. Ayrıca çok fazla kişi tarafından kullanılacaksa üzerinde bakteri birikebilmesi de muhtemel.

Katı sabun mu alayım? sıvı sabun mu?

Çok fazla kişinin kullanabileceği bir ortamda sıvı sabun daha sağlıklı olabilir. Ancak aile içinde kullanılacaksa, sıvı sabun alırken hangi ürünün güvenilir olduğu tam olarak anlaşılamıyorsa ve bütçe yapılmak isteniyorsa katı sabun tercih edilebilir.

Sıvı sabun alırken mümkün olduğu kadar kokusuz ve renksiz ürünler tercih edilmeli. Ancak piyasadaki neredeyse bütün sıvı sabunlarda normalden fazla ölçüde kimyasal bulunduğu da bir gerçek. Bu yüzden tercih sıvı sabundan yana ise organik sertifikalı ürünler kullanmakta yarar var. Kastil sıvı sabun nasıl yapılır?

Katı sabun alırken de yine aynı şekilde kokusuz-renksiz ürünler tercih edilmeli ve içerisinde gliserin olup olmadığından emin olunmalı. Gliserin içeren sabunlar hem cildin nemini daha çok muhafaza eder, hem de egzama gibi cilt sorunlarında tedaviye yardımcı olur.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.