Siyah Havuç Yemek İçin 5 Neden

0

Siyah havuç yeni yeni marketlerde, manavlarda yerini almaya başladı. Ancak bu havuç Asya ülkeleri gibi dünyanın diğer yerlerinde oldukça yaygındır ve beslenme için sağlıklı bir katkıdır.

Havuç denilince herkesin aklına turuncu havuç gelir. Bildiğimizin aksine havuç, mor, beyaz, sarı ve siyah olmak üzere birçok renkte olabilir. Renkteki değişim temel olarak çeşitli türlerde bulunan bileşenlerin konsantrasyonundan kaynaklanmaktadır. Siyah havuç, beyaz veya turuncu havuçtan farklı olarak, baharatlı bir tada sahiptir. Neden her gün 1 bardak havuç suyu içilmeli?

Besin açısından zengin olan siyah havuç, alzheimer hastalığı gibi hastalıkları tedavi etme, beyni geliştirme, iltihabı azaltma, sindirimi iyileştirme ve bazı kanserleri önleme gibi önemli sağlık yararlarına sahiptir.

Eklem iltihapları
Siyah havuç, eklemlerdeki kronik iltihaplanmaları iyileştirebilir ve sorunun ortaya çıkmasını önleyebilir.

Kanser tedavisi
Siyah havuç, kanserli hücrelere karşı mükemmel bir destek oluşturur. Antioksidanlar serbest radikalleri ortadan kaldırmaya ve vücuttaki kanserli aktiviteyi nötrleştirmeye yardımcı olabilir. Havuç cipsi tarifi

Sindirim yardımları
Siyah havuç, sağlıklı bir sindirim sistemi için gerekli olan beslenme lifi açısından son derece zengindir. Besinlerin bağırsakta emilimine yardımcı olabilir. Ayrıca, lif kolesterol düzeylerini düşürmede etkilidir ve şeker hastaları için iyi bir haber olan vücuttaki insülin ve glukoz salımını düzenler.

Alzheimer hastalığı
Siyah havuçtaki antioksidanlar, alzheimer hastalığı ve parkinson hastalığı ile savaşır. Lezzetli havuçlu kek tarifi

Göz sağlığı
Havuç, doğrudan görme sağlığını korumasıyla bilinen beta-karotenle ünlüdür. Antioksidan olarak işlev gören beta-karoten, katarakt gelişimini yavaşlatarak daha uzun süre daha iyi görmenize yardımcı olur.

Siyah havuç nasıl kullanılır?
Siyah havuç, normal bir havuç ile aynı şekilde kullanılabilir. Özellikle tatlı aromasıyla, tatlılara, sebze yemeklerine ve çorbalara eklenebilir. Sütlü havuç çorbası tarifi

Siyah havuç özütü, doğal bir gıda boyası da dahil olmak üzere bir dizi kullanım alanına sahiptir. Yiyeceklerde hazır renklendiriciler kullanmak istemiyorsanız, siyah havuç kullanabilirsiniz.

Siyah havucun yan etkileri
Siyah havucun fazla tüketilmesi durumunda, ciltte renk değişikliği, alerjik reaksiyonlar, gaz ve kan basıncı sorunları görülebilir. Yüksek potasyumlu, yüksek beta-karotenli sebzelerin aşırı miktarda tüketilmesi durumunda bu yan etkilerin çoğu olaşabilir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.