Siyah Küfün Bebeklere Etkileri

0

Mayo Clinic tarafından 1999 yılında yapılan bir araştırmaya göre, neredeyse tüm kronik sinüs enfeksiyonlarının nedeni küftür. Küf, nemin varlığında kök salması zor bir maddedir. Uzmanlara göre, “Her yerde her zaman küçük miktarda küf vardır – havada ve birçok yüzeyde.” Evinizde küf varsa, solunum sağlığınız ve küçük çocukların veya bebeklerin sağlığı risk altında olabilir.

Siyah küf
Küfler kendileri toksik değildir. Bunun yerine, bazı toksijenik küfler toksinler üretir (özellikle mikotoksinler). Bununla birlikte, bu küfler, CDC’ye göre iç mekanlarda yetişebilecek diğer genel küflerden daha tehlikeli değildir. Stachybotrys atra veya siyah küf, toksijeniktir. Yeşilimsi siyahtır ve sunta, kağıt ve toz dahil olmak üzere yüksek selüloz ve düşük azot içerikli malzemelerde büyüyebilir. Siyah küf nemi besler ve büyümek için sürekli ihtiyac duyar.

İlgili: Evinizde siyah küf varsa dikkat

Pulmoner Hemosideroz
Pulmoner hemosideroz, birkaç çalışmada siyah küfe maruz kalmanın bağlantılı olduğu, bebeklerin akciğerlerinin kanaması için kullanılan tıbbi terimdir. Semptomlar arasında özellikle 6 aylıktan küçük bebeklerde kronik öksürük, tıkanıklık ve anemi olmak üzere kanlı öksürük ve burun kanaması yer alıyor. Hastalık acil tıbbi yardım gerektirir.

Küfün Ortak Etkileri
CDC’ye göre, 2004’teki bir çalışmada, “çocuklar dahil, iç mekanda maruz kalmanın üst solunum yolu semptomları, öksürük ve hırıltıya neden olabilir. Ayrıca, iç ortamlarda küflere maruz kalma astım semptomlarını şiddetlendirebilir. Başka bir çalışma, daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, çocuklarda, özellikle de özellikle astım gelişimine karşı duyarlı olabilecek çocuklardaki küflerin astım gelişimine bağlı olduğunu göstermiştir. Yüksek miktarda küflenmeye maruz kalan çalışanlar için ateş ve nefes darlığı gibi ciddi reaksiyonlar ortaya çıkabilir. Alerjisi, immün baskılama hastalığı veya altta yatan akciğer hastalığı olan kişiler, küfün yol açtığı solunum problemlerine daha duyarlı olabilir.

İlgili: Hangi tür küf, hangi hastalıklara neden olur?

Önleme ve Çözüm
CDC’nin Sağlıklı Konut Değerlendirme El Kitabına göre, küf oluşumunu önlemenin en önemli yolu nemi kontrol etmektir. İç mekan neminin yüzde 40 ile yüzde 60 arasında olması öneriliyor. Tüm sızıntıları giderin, havalandırmayı kontrol edin, iç mekan bitkilerinin miktarını sınırlandırın ve nemi evinizden uzak tutmak için nem alma cihazlarını kullanın. Küflü yüzeylerin nasıl temizleneceğinizi okumak için tıklayın. Bununla birlikte, halı, kumaş ve küflenmeye maruz kalan kitapların büyük olasılıkla kaldırılması gerekecektir.


Share.

About Author

Comments are closed.