Siyah Üzümün 9 Önemli Yararı

0

Siyah üzüm, besin ve antioksidanlarla doludur. Hem sağlığınız hem de cildiniz için çok yararlıdır. İşte siyah üzümün yararları…

1. Kalbi korur
Üzümde bulunan bir bileşik olan Resveratrol’ün kan damarlarındaki kan akışını hafiflettiği ve böylece vücuttaki kan dolaşımını iyileştirdiği bilinmektedir. İçlerinde bulunan fitokimyasallar, kalp kaslarının zarar görmesini azaltmaya yardımcı olur ve ayrıca vücuttaki kolesterol seviyelerini düzenlemeye yardımcı olarak kalp krizi ve diğer kalp damar hastalıkları riskini önler.

2. Göz Sağlığına ilişkin
Siyah üzüm, iyi görüş sağlamaya yardımcı olduğu bilinen karotenoid olan Lutein ve Zeaksantin içerir. Yapılan bir araştırmaya göre üzüm içeren diyet, retinanın oksidatif hasarına karşı koruma sağlayarak önemli ölçüde körlüğü önler. Kuru üzümün bilinmeyen faydaları

3. Kanser Riski ile Mücadele
Siyah üzüm, meme kanseri de dahil olmak üzere her türlü kanserle mücadelede çok etkili anti-mutajenik ve antioksidan özellikler sergiler . Bileşik resveratrol, zengin bir antioksidan kaynağıdır ve kanserli hücrelerin enerji kaynağını yok edebilen bazı elementlerdir.

4. Beyin Fonksiyonunu Artırır
Üzüm beyin koruyucu madde olarak çalışırlar; hafızayı ve konsantrasyonu geliştirir ve beyninizin sağlığını arttırır. Riboflavin varlığı nedeniyle, migren muzdarip insanlar için yararlıdır . Üzümlerde bulunan Resveratrol, Alzheimer hastalığı olan hastalarda amiloidal-beta peptit seviyelerini azaltabilir. Üzüm çekirdeği yağı nasıl kullanılır? Nelere iyi gelir?

5. Diyabet Riskini Önler
Siyah üzüm de diyabetin önlenmesinde etkilidir. İnsülin düzenlemesini iyileştirdiği ve insülin duyarlılığını arttırdığı bilinmektedir. Pterostilben, üzümde bulunan ve kandaki şeker seviyesini düşürmeye yardımcı olan bir bileşiktir. Siyah üzüm, 43 ila 53 arasında değişen düşük glisemik indeks (GI) değerine sahiptir ve bu da daha iyi kan şekeri dengesini sağlar. Dikkat edilmesi gereken nokta: Sağlık yararları için daha az miktarda tüketilmelidir.

6. Sağlıklı Saçları Destekler
Siyah üzüm çekirdeği yağı, saç derisindeki kan dolaşımını artırarak aşırı saç dökülmesini, bölünmüş uçları ve erken gri saçları tersine çeviren antioksidanlar ve E vitamini içerir. Üzüm yağının ayrıca genel saç büyümesini arttırdığı da bilinmektedir. Fermante üzüm gazozu tarifi

7. Bağışıklık Güçlendirici
Siyah üzümlerin flavonoidler ve minerallerle birlikte C, K ve A vitaminleri bakımından zengin olduğu ve bunun gibi birinin bağışıklık kazandırmada yardımcı olduğu biliniyor. Ayrıca kabızlık, hazımsızlık ve böbrek problemlerini tedavi etmeye yardımcı olan şeker ve organik asitler bakımından da zengindirler.

8. Sağlıklı Cilt
Proantosiyanidinler ve resveratrol gibi siyah üzümlerde bulunan antioksidanlar, zararlı ultraviyole ışınlarına karşı koruma sağlar. Ayrıca, koyu renkli lekelerin ve kırışıklıkların azaltılmasına da yardımcı olur. Bu üzümlerin C vitamini içeriği, cilt hücrelerinin gençleşmesini sağlarken, içlerinde bulunan E Vitamini ciltteki nemi korur. Siyah üzümlerin cildin elastikiyetini arttırdığı ve kan dolaşımını iyileştirdiği, böylece sağlıklı ve parlak bir cilt sağladığı bilinmektedir. Üzüm şırası nasıl yapılır?

9. Kemikleri Kuvvetlendirir
Metabolik sendrom kalp hastalığı, felç ve diyabet gelişimi riskini yükseltir ve kemik kaybına neden olabilecek düşük dereceli iltihaplanma ile ilişkilendirilmiştir. Metabolik sendrom da osteoporoz gelişimi ile bağlantılı olmuştur. Araştırmalar, resveratrol’ün metabolik sendromlu erkeklerde spinal kemik yoğunluğunu arttırdığını gösteriyor.


Share.

About Author

Comments are closed.