“Sızan Bağırsak Sendromu”nu Doğal Tedavi Edin

0

Son zamanlarda internette “sızan bağırsak sendromu” ile ilgili pek çok şey söyleniyor, bu durum bir bilim insanının artan bağırsak geçirgenliği olarak adlandırdığı bir durum. Bağırsaklarımızın duvarlarının tasarım tarafından biraz geçirgen olması gerekiyor. Sağlıklı bir sistemde, bağırsaklarımızı birbirine bağlayan iki tabaka (bir mukus tabakası ve bir hücre bariyeri), yediğimiz besinlerden besinleri emmek ve besin içermeyen içeriği yoluna göndermek için birlikte çalışır.

Bağırsak geçirgenliğinin artmış olması için, besleyici olmayan içeriğin bir kısmının çatlaklar boyunca kayması ve böylece bakteriler ve mantarlar gibi tahriş edici maddelerin kan dolaşımına girmesine ve sağlığımıza zarar vermesidir. Bazı araştırmacılar, bunun diyabet, Crohn hastalığı, çölyak hastalığı ve irritabl bağırsak sendromu gibi otoimmün bozuklukların bazılarında rol oynayabileceğinden şüpheleniyorlar.

İlgili: 3 madde ile bağırsak temizliği nasıl yapılır?

Ancak, “sızan bağırsağın” ilk etapta meydana gelmesini nasıl engelleyebiliriz?

İşte sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmanın birkaç basit yolu.

Bütün Gıdaları Yiyin
İltihaplı bir sindirim sistemini daha da kötüleştirmeyecek tüm gıda tüketiminizi artırın. Bu yiyecekler arasında taze meyve ve sebzeler, yağlı balık, fındık ve sağlıklı yağlar bulunur. Ve elbette, her gün 2 litre su içerek düzgün bir şekilde nemlendirildiğinden emin olun.

Kötü şeyler yemeyi bırakın
Alkol, eklenmiş şekerli yiyecekler, çok baharatlı yiyecekler, soda ve kahve gibi asidik içecekler de dahil olmak üzere, bağırsak tahrişine ve iltihabına katkıda bulunduğu bilinen gıdaları ortadan kaldırın.

Potansiyel Alerjenleri ve Tahriş Edicileri Ortadan Kaldırın
Diyetinizdeki kötü maddeleri kestikten sonra, süt ve glüten gibi yaygın gıda alerjenlerine karşı duyarlı veya alerjik olup olmadığınızı belirlemek için farklı türde yiyeceklerle birkaç “deneme eliminasyonunu” yapabilirsiniz.

Kalkın ve Hareket Edin
Çalışmalar, fiziksel olarak uygun ve düzenli egzersiz yapan bireylerin, bağırsaklarında çok daha çeşitli bir bakteri dizisine sahip olduklarını göstermiştir. Bu bakteriyel çeşitlilik, daha düşük inflamasyon düzeylerine, hormon üretiminin düzenlenmesine ve stres tepkilerinin artmasına katkıda bulunur. Kısacası, düzenli egzersiz yapmak bağırsak sağlığını güçlendirmenin kolay bir yoludur.

Sakin yaşayın
Çoğu sağlık sorununda olduğu gibi stres, sızan bağırsak belirtilerini şiddetlendirebilir ve işleri daha da kötüleştirebilir. Söylemi kolay ama yaşamınızdaki stres kaynaklarının ortadan kaldırılması, genel fiziksel sağlığınızı iyileştirmek için uzun bir yol olabilir. Her gece yeterli miktarda uyku aldığınızdan emin olun ve evde iş yükünüz için yardım alın. Meditasyon ayrıca stresi yönetmek için inanılmaz etkili bir yol olabilir.

“Switchel” İçin
Çok eski tarihlerde çifçilerin sıcak ve uzun günlerde sulu kalmalarını sağlayan bir içecektir. Tarifin çeşitli varyasyonları var, ancak içecek 3 ana maddeye dayanır: taze zencefil, elma sirkesi ve akçaağaç şurubu veya pekmez gibi doğal bir tatlandırıcı.

Olası sağlık yararlarının yanı sıra, birçok kişi sadece lezzetli ve ferahlatıcı buldukları için switchel içiyor! Evde switchel’i kendiniz rahatlıkla yapabilirsiniz. İşte tarifi


Paylaş.

About Author

Comments are closed.