Soğuk Havalarda Spor Yapmak

0

Havaların soğuması ile birlikte spor yapmak  için genellikle yaz alışkanlıklarından vazgeçmek gerekir. Hava sıcaklıklarının düşmesi spor yaparken hastalanma riskini da artıracaktır. Bu da birçok insanın spor yapma alışkanlığını bir sonraki yaza kadar rafa kaldırması anlamına bile gelebilir.

Aslında havaların soğuması spor yapmak için çok daha elverişli zamanlara sahip olmamızı sağlar. Öncelikli olarak kendi içimizde gerçekten spor yapmak isteyip istemediğimiz konusunda karar vermemiz gerekir. Bunun için de iyi bir motivasyon oluşturmak gerekir.

Kışın Spor İçin Motive Olmak

İyi bir motivasyon için kendimize kışın da düzenli yaptığımız spora devam etmemiz gerektiğini net olarak kabul ettirmemiz gerekir. Eğer sadece yazları spor yaparsak kışları vücudumuz hem hantallaşacak hem de kilo alacaktır. Aynı zamanda yazın ciddi anlamda hareket eden bir vücut kışın çok hareketsiz kalırsa bu durum çeşitli hastalıklara da davetiye çıkarabilir. Sporun insan vücuduna gerçekten faydalı olabilmesi için sürekli olarak belirli periyodlarda yapılması gerekir. Yani spor yaptıktan sonra ki 48 saat içinde tekrar spor yapmamız gerekir. Eğer bu süre içinde spor yapmazsak bir önceki egzersizle elde ettiğimiz olumlu etkiler yavaş yavaş kaybolmaya başlayacaktır. Ayrıca spor yaptığımızda vücudumuz endorfin yani mutluluk hormonu salgılar. Ayrıca vücut kimyamızı dengeleyen kemotrofin ve yine beyne mutluluk sinyalleri gönderen az miktarda da dopamin salgılar. Bu da daha mutlu bir insan olmamızı sağlar. Kışın o kapalı, kasvetli havasının içinde mutlu mutlu dolaşmayı kim istemez ki. İşte bu nedenlerle kışın da ara vermeden spor yapmamız gerekir.

Hangi Sporlar Denenmeli?

Kışın yapılabilecek sporları gruplandırırsak, açık havada yürümek ve koşmak, kapalı alanda yapılacak spor aktiviteleri ve kış sporları olarak ayırabiliriz. Açık havada yürümek ve koşmak yılın her döneminde yapılacak bir egzersiz şeklidir. Kapalı bir havuzda yüzmek hem yazın hem de kışın yapılabilir ancak kışın soğuklarda açık bir havuzda ya da denizde yüzemezsiniz. Onun dışında kapalı alanlarda futbol, voleybol, basketbol, hentbol gibi sporları da yapabilirsiniz. Yazın çim sahalarda top koşturmanın keyfini vermese de kışın halı sahalarda çok çekişmeli maçlar yapabilirsiniz. Ya da size uygun bir spor salonuna giderek genel fitness egzersizleri yapabilirsiniz. Bu vücudunuzun hem zinde kalmasını hem de uygun çalışma il gelişmesini sağlayacaktır. Günlük hayatınızda daha enerjik ve mutlu olmanıza neden olur.

Kış sporlarına gelirsek, karda kayak, snowboard gibi sporları ancak kışın yapabiliriz. Bu tür sporlar için özel ekipman ve giysilere ihtiyaç duyulur. Bu ekipman ve giysileri tedarik etmeden bu sporları yapmak neredeyse imkansızdır. Yani kayaklarınız olmadan karda kayak yapamazsınız. Tabii kış sporları hem efor harcatan hem de çok zevkli spor dallarıdır.


Paylaş.

About Author

Marmara Üniversitesi Arşivcilik Bölümünü dereceyle bitirdi, Koray Holding’te iş yaşamına İnsan Kaynakları alanında başladı, 3.5 yıl burada çalıştıktan sonra, Turkcell İnsan Kaynakları Ekibinde öncelikle 3 yıl Turkcell Akademi’nin kuruluş çalışmalarında bulundu, daha sonra İşealım Ekibine geçti, 4 yıl burada görev yaptıktan sonra Organizasyonel Gelişim ve Değişim Ekibinde 1 yıl çalıştı ve Turkcell’den ayrılarak Nortel Networks İnsan Kaynakları Müdürü olarak, Vodafone Türkiye İşeAlım Müdürü olarak çalıştı. Halen Türkiye’nin ilk ve tek bağımsız otomotiv dizayn şirketi olan Hexagon Studio’da IK ve İdari İşler Müdürü olarak çalışmaktadır. PERYÖN (Personel Yönetimi Derneği) üyesidir. İngilizce, Osmanlıca, Farsça bilmektedir. Çalışmanın dışında kalan zamanlarında kitap okumak ve spor yapmak en çok vakit harcadığı alanlardır.

Comments are closed.