Sol Tarafına Dönerek Uyuyanlar Bu Habere Çok Sevinecek

0

Düzenli ve sağlıklı uykunun fiziksel ve zihinsel sağlığımız için temel şart olduğunu biliyoruz. Ancak uyku süreniz kadar, nasıl uyuduğunuz da son derece önemli. Çünkü uyku pozisyonunuz direkt olarak genel sağlığınızı, cilt güzelliğinizi ve sindirim sisteminizi etkiliyor.

 

Sol tarafa dönerek uyumak ise, yapılan araştırmalar göre mümkün olan en faydalı yöntem. Eğer sol tarafına dönerek uyuyanlardan değilseniz, bu yazıyı okuduktan sonra fikriniz kesinlikle değişecek.

Uyku Pozisyonu Neden Önemli?

Sırt üstü, yüz üstü, sağa ya da sola dönerek uyuduğunuzda aslında sağlığınızla ilgili seçimler de yapmış oluyorsunuz.

 

Eğer sırt üstü yatıyorsanız, uyurken daha zor nefes alırsınız. Bu da uyku apnesi veya astım rahatsızlığı olanlar için aslında oldukça tehlikeli.

 

Sağ tarafınıza yatıyorsanız, sindirim problemleriyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Sol Tarafa Yatmanın Yararları

Sol tarafa yatmak, sağlığınızı korumanın yanında aslında hayatınızı bile kurtarabilir. Holistik (bütüncül) tıbba göre, sol tarafınıza yatmak, vücudun toksinlerden ve lenf sıvısından göğüs kanalı ve lenf düğümleri sayesinde arınmasını kolaylaştırır.

 

Ancak sağ tarafınıza yatarsanız, lenf sisteminiz çok daha yavaş çalışır. Ve lenf sistemi yavaş çalıştığında, toksinler süzülemez ve lenf sıvısının vücudunuzda tam olarak dolaşımı sağlanamaz. Uzun vadede ise toksinler vücutta birikir ve ölümcül olabilen hastalıkların riski de artar.

 

Sol tarafa yatmak, sindirim yoluyla da toksinlerden arınmanızı sağlar. Sol tarafınıza yattığınızda sindirim sistemi de mükemmel çalışır ve vücudunuz yararlı besin maddelerini emerek zararlı toksinleri dışarı atar.

Vücudunuzu Sol Tarafa Yatmaya Nasıl Alıştırabilirsiniz?

Herkesin alıştığı bir uyku pozisyonu vardır ve başka pozisyonlarda uyuyamayabilirler. Böyle durumlarda, eğer sol tarafınıza yatarak uyumaya alışmak isterseniz, aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

  • Sol tarafınıza yatın ve vücudunuzun boyutlarına bir yastığı sırtınıza dayayın. Böylece uykunuz esnasında dönmek isterseniz, yastık sizi engelleyecektir. Aynı yöntemi, partnerinizle de uygulayabilirsiniz.
  • Yatağınızın konumunu değiştirin veya yatakta yattığınız tarafı değiştirin. Bu ufak değişiklikle uyku pozisyonunuzu değiştirmek daha kolay olacaktır.
  • Sağ tarafınıza loş bir aydınlatma koyun. İster istemez, uyku esnasında ışığa bakmak istemeyeceğiniz için, sol tarafınıza dönerek uyumanız daha kolay olacaktır.

Uyku rutininizdeki bu ufak değişiklik, sağlığınız için attığınız en önemli adımlardan biri olacak. Hemen bu gece denemeye başlamaya ne dersiniz?

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.