Sol Tarafınızda Uyumanız İçin 7 Neden

0

İnsanların yan, yüz üstü, sırt üstü veya cenin pozisyonu da dahil olmak üzere bir çok farklı pozisyonda uyurlar. Uyku sırasında her ne kadar hareketsiz olduğumuzu düşünsek bile aslında bu süre zarfında oldukça hareketlidir, hatıraları doldurmak, akşam yemeğini sindirmek ve pillerinizi şarj etmek, elbette oksijen almak ve kan dolaşımı gibi. Tabi bütün bu işlemler varken sizin hangi pozisyonda uyuduğunuz da çok önemli. Uykuya daha hızlı dalmanızı sağlayacak sprey tarifi

Peki sol tarafına yatarak uyumanın size ne gibi faydaları var?

1.Sindirime Yarıdmcı olur
Sindirim bilinen aksine hem uyanıkken hem de uyku sırasında devam eder. Aslında vücut gece uyku sırasında enerjiye ihtiyaç duyar. Midemizin karnın sol tarafındadır ve sol tarafınıza yattığınızda yemeklerin kalın bağırsaklara daha kolay geçmesini sağlarsınız. Ayrıca midenin, sindirim enzimlerinin serbest akışını destekleyen pankreasın üstüne baskı yapmasını önlersiniz.

2. Kalbinize Yardımcı olur
Kalbin duraksamadan atması gerekir. Beslenmeden çevresel hava kalitesine kadar birçok faktörden kalp etkileniyor. Kalp hastalığının dünya çapında yetişkinlerin önde gelen ölüm nedeni olması şaşırtıcı değil. Riskinizi en aza indirmek için sol tarafınızda uyuyarak kalbinizin işini kolaylaştırın .

Kulağa çok küçük bir şey gibi geliyor ama sol tarafınızda uyurken yerçekiminin kalbin kanı hareket ettirmesine yardımcı oluyorsunuz. Aort vücudun geri kalanına kalpten pompalanan kanı taşırken yardımcı olursunuz. Böylece kalbiniz çok daha az yorulur. Uyku apnesi için ev ilaçları

3. Sırt Ağrısını Giderir
Ağrıyla sık sık uyanıyorsanız, sol tarafınızda yatmak size yardımcı olabilir.

Başlangıç ​​olarak, sol taraftaki uyku omurgadaki stresi azaltır . Uyurken sırtınızdaki baskı ne kadar fazla olursa, kaslarınız olması gerekenden daha fazla çaba harcar. Sol tarafınızda uyurken dolaşımınızı iyileştirirsiniz. Bu gergin kaslarla ilişkili iltihabı azaltan kademeli bir etkiye sahiptir .

4. Lenfatik Sistemi Destekler
Lenf sistemi lenf adı verilen berrak bir sıvı taşıyan ağlardır. Bu sistem sıvının tüm vücutta hareket etmesinde ve ayrıca bağışıklık fonksiyonumuzda önemli bir rol oynar. Lenf toksinleri ve diğer atık ürünleri uzaklaştırabilir, bu nedenle sistemin herhangi bir yerinde bir tıkanıklık, sağlıksızlıkla ilişkilidir.

Vücudun sol tarafında yatmanın, lenfatik sistemin atıkları filtrelemesine yardımcı olduğu uzun zamandır düşünülmüştür. Lenf, torasik kanaldan sola doğru akar, bu nedenle bir kez daha, bu konum yerçekiminin doğal bir vücut fonksiyonuna yardımcı olmasını sağlar. Uyku pozisyonunuz sağlığınız hakkında bilgi veriyor

5. Daha az mide ekşimesi yaşarsınız
Yatmadan önce yemek yemenin bir yan etkisi olabilir, çünkü yüzüstü pozisyon mide asidinin yemek borunuzu daha kolay bir şekilde ulaşmasına neden olur. İlginçtir ki, bilim adamları sol tarafınızda uyumanın mide yanmasını en aza indirirken, sağ tarafta uyumanın parlamasına neden olabileceğini bulmuşlardır .

Sol tarafımıza yattığımızda, mide ve yemek borusunun birleşimi, mide asidi seviyesinden daha yüksek tutulur. Bununla birlikte, sağ tarafta, alt özofagus sfinkteri gevşetilir ve asidin geçmesine izin verebilir.

6. Hamile Kadınlar için Kritik
Hamile kadınlar, iki vücut için kan dolaştırırlar, daha yüksek bir kan hacmine ihtiyaç duyarlar. Büyüyen bir bebek uterusu genişler, omurga ve diğer organlara baskı uygular. Çıplak uyumanın 6 faydasını biliyor musunuz?

Solda yatmak dolaşımın serbestçe akmasını sağlar ve bebeğin baskısını annenin omurgasından alır, ayrıca karaciğeri fazla sıkmaktan korur. Genel olarak, sol tarafında yatmak her iki vücut için de en iyi kan akışını sağlar.

7. Horlamayı Önler
Eşiniz horlarsa, sol tarafına yatmak karşılıklı mutluluğunuz olabilir. Sol tarafa yatmak horlama nedenlerini tedavi etmeyecektir. Ancak dilinizi ve boğazınızı daha nötr bir pozisyonda tutar ve hava yollarını temiz tutar .
Uyurken, ağız, boğaz ve dil gevşer. Sırt üstü uyumak horlayanlar için en kötüsüdür, çünkü bu dokular geriye doğru gevşer ve havayolunu kısmen tıkayabilir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.