Solak Olmanın Avantajları ve Dezavantajları

0

Solak insanlar genellikle günlük yaşamlarında sakarlıkla karşılaşırlar. 1860’da solak insanların şeytanla bir antlaşmaya sahip oldukları düşünülüyordu. Ancak solak insanlar hakkında bilmediğiniz başka şeyler de vardır. Bunları sizin için listeleyeceğiz.

Yüzde 12
Nüfusun sadece yüzde 12’si solak, ancak bu yüzde yavaşça artıyor. Çoğu ülkede solak olmak uzun süredir kabul edilmiş olsa da, hala solak elini kabul etmeyen ülkeler var. Neyse ki, giderek daha fazla kabul görmektedir ve bu nedenle solak kişilerin sayısı artmaktadır.

Alerjiler
Solak mısınız ve ilkbaharda alerjiniz var mı? Bu şaşırtıcı değil. Serebral baskınlık: Solak olan insanlar 11 kat daha fazla şeye alerjisi olduğu araştırmalar sonuçu biliniyor. Ayrıca otoimmün bir hastalık geliştirme ihtimalleri 2,5 kat daha fazla.

Migrenlere karşı daha hassas
Solak bir insanın hayatı her zaman bir rahat değildir. Sol elini kullanan insanların sağ elini kullananlardan iki kat daha fazla migreni olduğu görülmektedir.

Huzursuz uyuma
Hepimiz uykumuzda hareket ederiz, ancak solak insanlarda çok daha yaygındır. Periyodik uzuv hareketi bozukluğu (PLMD) olgusu, sol elini kullananlarda çok daha yaygındır. PLMD, uzuvların uyku sırasında istemsizce hareket ettiği bir durumdur. 2011’de yapılan bir araştırma, sol elini kullananların yüzde 69’unun bu durumda olduğunu ortaya koyuyor.

Daha zekiler
Evet, solak olmanın da avantajları da var. 2007 yılında yapılan bir araştırma, solak insanların genellikle daha yüksek IQ’ya sahip olduğunu göstermektedir. Ne yazık ki, bunun nasıl çalıştığını tam olarak bilmiyoruz.

Erkekler daha fazla solak
Yapılan bir araştırma solaklığın erkeklerde kadınlara göre daha fazla olduğunu ortaya çıkardır.

Çoklu görevde daha iyi
Illinois Araştırma Konsorsiyumu tarafından toplanan veriler, sol elini kullanan kişilerin çoklu görevde sağ elini kullananlardan daha iyi olduğunu göstermektedir. Ayrıca, sol elini kullananların işleri sağ elini kullananlardan daha iyi hatırlayabildiği de görülmektedir.

Su altında daha görürler
Nasıl araştırıldığını gerçekten bilmiyoruz, ancak görünüşe göre bir nörolog, solak insanların vizyonunun, su altında olduklarında sağ elini kullananların vizyonundan daha hızlı olduğunu keşfetti.

Dil rulosu
Dilinizi rulo yapabilir misiniz? Herkes bunu yapamaz ve görünüşe göre daha az solak insan bunu yapabilir. Ve araştırmaya göre, sol elini kullananların sadece yüzde 62,8’i, sağ elini kullananların yüzde 74,8’i dillerini rulo yapabiliyor.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.