Sonbahar Gribi ve Korunma Yolları

0

Yaz mevsimini geride bıraktığımız şu günlerde havalar yavaş yavaş soğumaya başladı. Bazı bölgelerde ise ani hava değişimleri yaşanmasıyla sonbahar gribi gibi üst solunum yolu hastalıklarında artış yaşanmıştır. Özellikle çocuk ve yaşlılarda diğer yetişkinlere göre daha zor atlatılan bu grip türü kış mevsiminin gelişini haber vermektedir. Çünkü en az kış ortasında yakalandığımız gripler kadar vücudumuzu etkilemekte hatta önlem alınmazsa uzun süre bizi yatağa mahkum etmektedir. Sinsi bir şekilde etrafa yayılan virüsler hava değişimi ile dengesizlik yaşayan ve korunmasız olan vücudumuzu kolayca ele geçirebilmektedir. Bu da her sonbahar mevsiminde yaşanılan grip salgınlarına yol açmaktadır.

Peki sonbahar gribinden korunma yolları nelerdir derseniz birkaç madde halinde sıralayabiliriz. Öncelikle gribin belirtileri olarak birçok hastada yüksek ateş,halsizlik, kusma, vücut ve kas ağrıları görülmektedir. Ancak bu belirtiler başka bir hastalığın da habercisi olabilir. Bu konuda doktora başvurarak daha kesin sonuçlara ulaşabilir ve tedavi sürecine başlayabilirsiniz. Ama tüm bunlara engel olmak için alabileceğiniz birkaç önlem sizi gripten önleyecektir. Öncelikle hastahane, toplu taşıma araçları, kalabalık alanlarda son derece titiz davranılmalıdır. Gerektirdiği taktirde maske kullanılmalı, eller sık sık yıkanmalı ve mümkün olduğu sürece el teması kurulmamalıdır. Böylece bu virüsü kapmış insanlardan size bulaşacak hastalığı engellemiş olacaksınızdır.

Mevsimler arası geçiş süreçlerinde vücudun gerekli besin ögelerini yeterince alamaması da sonbahar gribine davetiye çıkarmaktadır. Mikroplara karşı savunmasız olan vücudumuz birçok yaşam alanımızda bulunan virüslere karşı koyamamaktadır. Bu yüzden özellikle C vitamini bol bol alınmalı ayrıca protein ve karbonhidrat dengelerine son derece dikkat edilmelidir. Böylece bağışıklık sistemimizin de gelişmesini sağlayarak gribe yakalansak bile daha kolay ve kısa süreçte atlatabiliriz.

Üst solunum yollarında tahribata yol açan gribin bir diğer belirtisi burun akıntısı,öksürük ve aksırıktır. Tüm bunlar sadece bizi değil hasta olmayan birisini de hava yoluyla etkileyebilmektedir. Özellikle aile içinde gribin yayılmaması için öksürüp aksırırken ağzımızı ve burnumuzu bir mendil ile kapatmalıyız. Böylece birçok virüsün yakınlarımıza bulaşmasını engelleyebiliriz.

Gripten korunma yollarından bir diğeri de hasta insanların kullandığı eşyaları kullanmamaktır. Özellikle su bardağı gibi birkaç kez kullanılan eşyalara son derece dikkat edilmelidir. Farkında olmadan o bardaktan içeceğimiz bir yudum su bile virüsü kapmamıza neden olabilmektedir. Küçük yaştaki çocuklar bu konuda sık sık uyarılmalı ve gribe yakalanan kişinin eşyaları hastalık geçinceye kadar ayrılmalıdır.

Sağlıklı bir insanın gribe yakalanma oranı daha düşüktür. Bu yüzden haftada en az 3 kez spor yapılamaya dikkat edilmelidir. 1 saati geçmeyecek bu egzersizler daha dinç bir vücuda sahip olmamızı sağlayarak hastalıklara karşı direnç sağlayacaktır. Ayrıca sigara kullanımı da üst solunum yollarında tahribata neden olmaktadır. Bu da yine grip gibi hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Bu yüzden sigara kullanıyorsak özellikle bu mevsimlerde azaltmak gerekmektedir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.