Sperm Sayısını Düşüren Günlük Alışkanlıklar

0

Çocuk sahibi olmak istiyorsanız, yeterli sperm sayısını korumak çok önemlidir. Ancak, günlük yapılan bazı alışkanlıklar sperm sayısını düşürmektedir. Bu da çocuk sahibi olma ihtimalini azaltır.

Çocuk sahibi olma hayalleri kuruyorsanız, sperm sayısını düşürebilecek alışkanlıkları da bırakmanız gerekir. Peki ne gibi alışkanlıklar sperm sayısını düşürebilir?

Çok fazla alkol
Erkekler arasında ılımlı alkol alımı günde iki kadehi aşmamalıdır. Bundan daha fazlasını tüketiyorsanız, sperm sayısının düşmesi çok olasıdır. Alkol, vücuttaki toksinlerin nötrleştiricisi olan karaciğere zarar verir. İçeride çok fazla toksin bulunması spermlere zarar verebilir.

Sigara içmek
Sigara içmek vücuda çok fazla toksin katar, bu da sperm sayısını azaltır. Sigara içek aynı zamanda kan damarlarına da zarar verir.

Sıkı giysiler
Sperm sayınızı yeterli sayıda tutmak istiyorsanız, çok dar çamaşırlar ve dar pantolonlara veda edin. Çünkü bu tür giysiler, vücudun ısı miktarını artırabilir ve yeni üretilen sperm hücrelerine zarar verebilir.

Uzun süreli dizüstü bilgisayar kullanımından, sık sık sauna ve sıcak küvet kullanımından da uzak durmalısınız.

Egzersiz desteklerini kullanma
Steroid içeren egzersiz takviyeleri, kasları büyütüyor olabilir, ancak sperm sayısını düşürme ihtimali yüksektir. Bu steroid içeren takviyeler, vücudun zaten yeterli testosterona sahip olduğunu düşünmesine neden olur ve bu da sperm hücrelerinin üretimini durdurur.

İşlenmiş gıdalar
İşlenmiş gıdaların sağlık için zararlı olduğu bilinen bir gerçektir. Ayrıca, baba olma ihtimalinizi da azaltabilirler. Hazır gıdaların içerdikleri malzemelerin çoğu zararlıdır ve sperm üretimi üzerinde olumsuz etkileri vardır.

Yüksek stres
Stresli bir yaşam sürmek, genel sağlığınız gibi, sperm sayısını da birçok yönden zedelemektedir. Uzmanlar, stres nedeniyle oluşabilecek yüksek tansiyonun sperm üretimine zarar verebileceğini belirtiyor. Ayrıca, stresin getirdiği hormonal dengesizlik de sperm sayısında önemli bir azalmaya neden olabilir.

Hareketsiz bir yaşam
Eğer hareket etmemenin sperm sayısının artmasına yardımcı olacağını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Hareketsiz bir yaşama sahip olmak sizi aşırı kilolu olma veya obez olma riskiyle karşı karşıya bırakabilir. Bu da, sperm üretimini engelleyebilir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.