Spor Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

0

Spor yaparken dikkat edilecek en önemli unsur spor yapmadan en az 2 saat önce yemek yenmesidir. Spora başlandığında dolu bir mide nefes almanızı zorlayıp midenize kramplar girmesine hatta mide bulantısı ve baş dönmesine sebep olabilir. Yine aç karnına da spor yapmak da doğru değildir. Spor yaparken kaybedilen enerji ve gösterilen efor düşeceği için sağlıklı olmaz.

Spora başlamadan yapılması gereken diğer bir uygulamada en az yarım litre su tüketilmelidir. Su spor yaparken de devamlı kullanılmalı hatta su isteği duyulmadan yudum yudum alınarak spor süresi içinde yine yarım litre su tüketilmesine dikkat edilmelidir.

Spor yaparken atılan toksinler ancak alınan su ile karşılanmakta ve kasların kasılmaya karşı dayanıklılığı su sayesinde sağlanmaktadır.

Spor yapan kişilerin protein ağırlıklı beslenmeye özen göstermeleri gerekmektedir. Ayrıca kas oluşumu içinde gün içerisinde en az 2 bardak süt ve süt ürünlerinden tüketmek gerekir.

Spor yapmaya başlamadan önce spor salonunda kullanacağınız kıyafetlerin rahatlığı, giyilecek ayakkabının ayağınıza tam olması spor yaparken rahat olmanızı ve performansınızın düşmesine engel olmayacaktır.

Vücudunuzu tanımanız spor yapmada çok önemli bir unsurdur. Bunun için öncelikle bir vücut analizi yaptırıp vücut kütlenizi yağ kas ve su oranlarını çıkartınız.

Çıkartılacak vücut endeksinize uygun bir program seçip bu programa sadık kalmaya özen göstermelisiniz.

Spora başlamadan önce iyi bir esneme yapmanız ve ısınarak çalışmaya hazır olmanız hayati önem taşımaktadır. Bunun için öncelikle koşu bandında kısa bir süre yürüyüş modunda çalışma yapın, sonra birkaç vücut hareketi ile vücudunuzu esneterek çalışmanıza başlamanız vücudunuzun sakatlanma riskini asgariye indirmiş olur.

Programınızda bölüm değiştirirken fazla zaman kaybetmemeniz vücudunuz sıcaklığını kaybetmemesine neden olur, bu da programınızın istenen sonucu vermesine yardımcı olur. Spor yaparken konuşmak da performansı kötüleştirir.

Yine spor yaparken müzik dinlemek sizi motive ederek müziğin ritmi ile daha fazla konsantre olmanızı sağlar.

Spor programınız biter bitmez soyunma odasına koşmak yerine vücudunuzu 10 dakika esnetmeniz faydalı olacaktır. Yoksa halk arasında et kesiği denen kaslardaki o ağrıyı yoğun hissedersiniz.

Spor bitiminden 20-25 dakika sonrasında bir meyve suyu veya bir bardak süt hatta bir avuç badem veya fındık içi tüketirseniz, spor yaparken yakılan glikojen depolarını doldurmuş olursunuz.

Bir hafta boyunca spor yapmak vücudunuzun yeterli bir şekilde dinlenmesine imkân vermeyeceği için bu çalışma programları haftada 4 veya 5 gün için düzenlenmelidir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.