Spor Yapmak İstememek

0

Sporun hem vücut hem de ruh sağlığı için ne kadar önemli olduğunu tekrar tekrar yazmaya lüzum yok, artık hemen hemen herkes bunun bilincinde. Ancak aktif şekilde spor yapanların sayısı ise çok çok az.

Siz de ekranlarda ya da internette gezerken gördüğünüz mankenlere imrenip kimseye fark ettirmeden bel çevrenizdeki yağları elinizle bir kontrol ediyorsanız, birkaç fotoğraf ya da video sonunda spora başlamaya karar verip hiçbir zaman başlayamıyorsanız, ya da hiç spor yapmak istemiyorsanız yazımızı sizler için hazırladık.

Spora bir süre düzenli devam ettikten sonra spor yapmaktan vazgeçemeyeceğinizden emin olabilirsiniz. Ancak ilk adımı atmak ve bir süre düzenli olarak devam etmek için hayatınızda yapmanız gereken bazı değişiklikler var.

Yemek alışkanlıklarınızı gözden geçirin

İşten artan zamanlarda spor yapmak için yeterli motivasyonu ve enerjiyi bulamamak spor yapmak istememenin en önemli sebeplerinden. Bunun için yemeklerde karbonhidratlardan ve yağlardan biraz daha uzak durmakta fayda var. Protein ağırlıklı ve bol vitaminli besinler daha dinç olmanızı sağlayacaktır.

Birazcık hareket

Hayatınıza biraz daha hareket getirmek spora başlamak için size hem motivasyon, hem de fazladan enerji sağlayacaktır. Masa başında ufak egzersiz hareketleri, asansör yerine merdiven kullanmak ya da kalkar kalkmaz yapılacak 5 dakikalık esneme hareketleri bile bunun için yeterli olabilir.

Sigara en büyük düşman

Sigarayı tamamen bırakmadan önce kullanım miktarını azaltmak bile enerjinizi kat ve kat artıracaktır. Tamamen bıraktığınız takdirde ise üzerinizdeki enerjiyi atmak için spor yapmak zorunlu hale bile gelebilir.

Uyku şart

Uykuda olduğunuz saatler normalden azsa, ya da düzensiz ise vücut kimyanızın olması gerekenden daha kötü bir durumda olduğunu söyleyebiliriz. Spor yapmak için ihtiyacınız olan enerji ve motivasyon sizin için düzenli uykudan geçiyor olabilir.

Spor yapmaya başladıktan sonra zaten uyku düzeniniz çok daha kolay bir şekilde rayına oturacaktır.

Günlük yaşantınızda spora yer açın ve asla taviz vermeyin

Spor yapmak için haftanın belirli günleri ya da saatlerini iş ya da okul hayatınıza göre önceden planlayın. Planladığınız günlerde de her ne olursa olsun bu konuda asla taviz vermeyin. Yakın çevreniz de bir süre sonra bu durumu kabullenecek ve planlarını yaparken sizin bu durumunuzu göz önüne alacaktır. Bu da sizin için ayrıca bir motivasyon kaynağı olacaktır.

Sizi en çok motive eden şeylere sıkı sıkıya tutunun

Spor yapmak için ihtiyacınız olan ilhamı her neyden alıyorsanız alın bundan her an her dakika faydalanmaya çalışın. Bu bir fotoğraf, müzik, bir başarı hikayesi ya da sevgiliniz olabilir. Önemli olan ilk adımı atıp bir süre sebat etmek; emin olun birkaç aylık düzenli spor yaptıktan sonra geçmişteki günleri değerlendirmediğiniz için fazlasıyla üzüleceksiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.