Su İçmek için 8 Öneri

0

Her gün uzmanlardan,  televizyonlardan, internetten,  arkadaşlarınızdan en az 8 bardak su içmeniz gerektiğini duyuyorsunuz. Neden?

Vücudunuzun %60’ ı sudan oluşuyor ve susadığınız zaman aslında bu suyun  %1 ‘ ini kaybetmiş oluyorsunuz. Bu kayıp %2 ‘ ye ulaştığı zaman ise göz kararması, konsantrasyon bozukluğu, baş dönmesi gibi fizyolojik semptomlar gelişiyor.

Buna rağmen tadını sevmiyor, unutuyor ya da alışkanlık haline getiremiyor olabilirsiniz.

İşte sizin için birkaç öneri…

1. Meyve Dilimleriyle suyunuzu süsleyin

Su içmek size sıkıcı geliyorsa bunu eğlenceli ve renkli hale getirebilirsiniz. Sürahinize meyve dilimleri ekleyerek suyla birlikte hem antioksidant hem de vitamin alımınızı arttırmış olursunuz. Portakal, limon salatalık dilimleri, nane yaprakları sağlıklı ve keyifli seçenekler olacaktır.

 2. Acı biber tüketin

Yemeklerinize acı biber eklemek ‘içinizi yakar’ J sıvı alımını arttırır. Aynı zamanda çalışmalar, acı biberin metabolizmayı hızlandırıp yağ yakımını arttırdığını da göstermiştir.

 3. Uygulama kullanın

Neden telefonunuzu daha çok su içmek için kullanmıyorsunuz? Ağırlığınızı girdiğiniz zaman içmeniz gereken size özel  su miktarını hedefleyip, belirli aralıklarla size hatırlatacak çok başarılı uygulamalar var.

 4. Şık bir su bardağı alın

Dürüst olun. Bütün gün masa başında çalışıyorsanız ya da uzun seyahatlere çıkıyorsanız, su içmemek için bahanelere sahipsiniz demektir. Bu mazaretleri bir kenara bırakın ve masanıza kocaman bir bardak; çantanıza da bir su şişesi alın. Hatta yakınlarınıza da hediye edin 😉

 5. Cüzdanınızı düşünün

En ucuz içecek su J Aynı zamanda hızlı tokluk sağlayacağından çabuk doyacaksınız ve daha az kalori almış olacaksınız.

6. Suyu yiyebilirsiniz

Nasıl mı? Örneğin 200 ml çorba, 175 ml su içerir. Karpuzun %88‘ i , salatalığın %90’ sudur. Bu besinleri tükettiğiniz zaman, vücut su içilmiş gibi algılar.

7. Öğrenin

Araştırmalar bir davranışı alışkanlık haline getirmek için 21 gün uygulamak gerektiğini gösteriyor. Bu da demek oluyor ki 21 gün boyunca yemeklerden önce ve sonra birer bardak su içerseniz, 22. Gün yeni alışkanlığınıza hoş geldin diyeceksiniz.

8. Drinking watchers

Yakınlarınızla bir grup oluşturup gün içinde birbirinize su içmeyi hatırlatın ve birbirinizi kontrol edin. Hedefe ulaşanların ödüllendirileceği ya da ulaşamayanların cezalandırılacağı bir sistem geliştirebilirsiniz.

Mutlu Haftalar..

 


Paylaş.

About Author

Ege Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünü dereceyle bitirmiştir. Spor diyetisyenliği,diyabet diyetisyenliği, kardiyoloji diyetisyenliği, bariatik diyetisyenlik gibi pek çok sertifikası bulunan Kırcalı, şu an özel bir kuruluşunun sağlık kulübünde görev yapmaktadır. Sağlıklı beslenme önerileri ve sorularınız için instagramdan 'dyt_nagi' hesabını takip edebilirsiniz.

Comments are closed.