Su Ispanağını ve Faydalarını Biliyor musunuz?

0

Su ıspanağı, Çin mutfağında oldukça yaygın olarak kullanılan suda ve nemli topraklarda yetişen bir sebzedir. Farklı şekillerde sos ve garnitür olarak tüketilebilen su ıspanağı daha çok sarımsak ve yağ ile sotelenerek yenilir. Etkileyici miktarda lif, vitamin ve mineral içeren su ıspanağı, bilim adamlarına göre hem kara hem de deniz sebzelerinin faydalarını sağlar.

Çin ıspanağı olarak da bilinen su ıspanağının pek çok sağlık faydası vardır.

Kilo vermeye yardımcı olur
Su ıspanağının kalorisi çok azdır. Ayrıca mükemmel bir lif kaynağıdır. Su ıspanağı, kalorisi fazla sağlıksız yiyecekleri yeme isteğini azaltır.

Kabızlığı önler
Yüksek lif içeriyor olması nedeniyle, düzenli olarak su ıspanağı tüketmek kabızlıktan kurtarabilir. Lif, bağırsaklardaki toksinlerin ve sindirim yan ürünlerinin çıkarılmasını kolaylaştırır.

Hemoroid ve kolon kanserini önleyebilir
İçeriğindeki bol lif, sadece kabızlığı önlemede değil, aynı zamanda hemoroid hastalığını da önlemede etkilidir. Uzmanlar, lif bakımından yüksek bir beslenmenin, kolorektal kanser geliştirme riskini de önemli ölçüde azaltabileceğini söylüyor.

Kalp hastalığı riskini düşürebilir
Su ıspanağının düzenli olarak tüketilmesi, kalp hastalıkları, kalp krizi ve felçten korunmaya yardımcı olabilir. Lif içeriği, vücuttaki yüksek kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur, böylece damarların tıkanmasını önler.

Tiroid bezini sağlıklı tutar
Diğer suda yetişen sebzeler gibi su ıspanağı da vücudu iyotla besler. İyot, tiroidin düzgün işleyişini sağlamak için önemlidir.

Gözleri korur
Su ıspanağı, katarakt gibi göz hastalıklarını önlemek için çok önemli olan A vitamini içerir. Göz uzmanları, A vitamininin, retinayı ve gözlerin çeşitli kısımlarını serbest radikallerden koruyan çok iyi bir antioksidan olduğunu söylüyor.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.