Sumak Baharatının Faydaları Nelerdir?

0

Et ve sebze yemeklerde kullanılan sumak, diğer baharatlar kadar yaygın olarak kullanılmasa da, Türk mutfağının vazgeçilmezleri arasındadır. Sumağın faydalarını öğrenerek, beslenmenizde daha fazla yer verebilirsiniz.

Ekşi aromasıyla yemeklere lezzet katan sumak, kalp hastalıklarından, erken yaşlanma belirtilerini azaltmaya, kadın hastalıklarından mantar hastalığını tedavi etmeye kadar geniş bir sağlık yararlarına sahiptir.

Güçlü bir antioksidandır
Sumak, hastalıklara neden olan serbest radikallerle mücadele eden güçlü antioksidanlarla doludur. Antioksidanlar, kalp hastalıklarından yaşlanmaya kadar pek çok hastalığın nedeni serbest radikallerle savaşır.

Enflamasyonu azaltmaya yardımcı olur
İltihapla ilişkilendirilen çok fazla sağlık problemi var. Diyabet, osteoporoz, kalp hastalığı, obezite, iltihapla bağlantılı olanlar sağlık problemlerinden sadece bazıları.

Sumak, anti-enflamatuar özelliklere sahip olduğundan, beslenmeye sumak dahil ederek, iltihapla ilgili hastalıklara yakalanma riskini azaltabilirsiniz.

Enfeksiyon riskini düşürür
Sumak, bilim adamlarına göre harika bir C vitamini kaynağıdır. Sumak tüketerek, sık görülen soğuk algınlığı, grip ve diğer solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz.

Sumaktaki C vitamini daha güçlü bir bağışıklık kazandırmakla kalmaz, aynı zamanda yaşlanma sürecini de yavaşlatır. Bu da onu, genç görünmenize ve hissetmenize yardımcı olabilecek mükemmel bir yaşlanma karşıtı ürün haline getirir.

Mikropları öldürür
Sumağın bağışıklık sistemini güçlendirmede çok iyi olmasının bir nedeni mikropları öldürebilmesidir. Vücuttaki her türlü hastalığa ve rahatsızlığa neden olan mikroorganizmaları yok etme yeteneğine sahiptir.

Kan şekeri düzeylerini kontrol eder
Sumak, kandaki şeker seviyelerini düzenleme yeteneğine sahiptir. Bu da sumağı, diyabet hastaları ve yüksek diyabet riski taşıyan kişiler için faydalı bir baharat yapar.

İdrar söktürücüdür
Sumak, vücuttaki toksik maddelerin idrar yoluyla atılmasını sağlar. Ağrılı idrara çıkma ve mesane iltihabını tedavi etmek için faydalıdır.

Kadın sağlığı için yararlıdır
Sumak suyu ve sumak çayı, kadın hastalıklarını tedavi etmek için kullanılmaktadır. Ayrıca, anne sütünün artmasına da yardımcı olur.

Kolesterolü düzenler
Sumak, iyi kolesterol seviyelerinin artmasına, kötü kolesterol seviyelerinin de düşmesine yardımcı olur.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.