Süper İçecek Rezene Çayının 14 Faydası

0

Mükemmel bir içecek mi arıyorsunuz? Cevabınız ‘evet’ ise,  rezene çayı tam da size göre! Rezene çayının faydalarını okuyunca, daha önce denemediğiniz için pişman olabilirsiniz.

Eski Yunanlılar rezene çayını, gücü artırmak ve dayanıklılığı geliştirmek için bir ilaç olarak kullanmışlardır. Rezene çayı aynı zamanda emziren annelerde süt üretimini artırmak için de yüzyıllardır kullanılmıştır.

Rezene çayı, sindirim fonksiyonlarına, yara iyileşmesine, soğuk algınlığı, şişkinlik, hazımsızlık, kabızlık, hipertansiyon ve diğer hastalıklara yardımcı olabilecek antioksidanlara sahiptir. Bakır, Folat, Kalsiyum, Çinko, Potasyum, Manganez, Demir ve lif bakımından da zengindir.

 1. Sindirim sorunlarının tedavisine yardımcı olur

Rezene çayı, bağırsak semptomlarının ağrısından rahatlamanıza yardımcı olabilecek antispazmodik özelliklere sahiptir. Böylece sindirim sisteminizi sakinleştirmeye, krampları ve gazı rahatlatmaya yardımcı olabilir. Ayrıca irritabl bağırsak sendromunun tedavisinde de kullanılabilir.  Ayrıca, Rezene çayı benzer şekilde karaciğeri korur ve karaciğerin kapasitelerini arttırır.

 1. Kötü nefesi giderir

Rezene çayı, yüzyıllardır nefes tazeleyici olarak kullanılmıştır.

 1. Kilo vermeye yardım eder

Bu bitki su tutulmasını azaltmaya yardımcı olabileceğinden harika bir kilo kaybı aracı olarak hizmet edebilir.

Rezene çayı özellikleri idrar söktürücü olarak işlev gördüğü için su tutulmasını azaltarak kilo kaybına yardımcı olur. Bu bitkisel çay aynı zamanda yağ yakmak için önemli olan metabolizmanızı da hızlandırır. Ayrıca selüliti azaltır ve iştahınızı dengeler.

 1. Bağışıklık sistemini iyileştirir

Zinde kalmak için sağlıklı bir bağışıklık sistemi çok önemlidir. Çünkü bağışıklık sistemleri, bakteri ve virüslerle savaşmanıza yardımcı olur. Rezene çayı, bağışıklık sistemini güçlendiren etkili bir antioksidan olan çok miktarda C vitamini içerir.

Bu çay, boğaz ağrısı, bronşit, öksürük ve kronik enfeksiyonlar gibi çeşitli durumlara karşı sizi korumak için mükemmel olabilecek anti-bakteriyel, antiseptik ve antifungal özelliklere sahiptir.

 1. Göz sağlığını iyileştirir

Rezene çayının içindeki antioksidanlar, gözleri maküler dejenerasyonun etkilerinden koruyabilir. Rezene, gözlerin korunmasında dikkate değer bir rol üstlenen C vitamini takviyesi açısından son derece zengindir. Rezene göz iltihabını tedavi etmek için de kullanılabilir.

 1. Kalp sağlığını iyileştirir

Rezene çayı kalbinizi güçlü hale getirebilecek yüksek miktarda vitamin ve antioksidan içerir. Bu takviyeler, rezenenin sterilize edici özellikleri ile birlikte kolesterol seviyelerini azaltabilir ve hipertansiyon riskini azaltabilir.

 1. Kanseri önler

Rezene çayı, anti-kanser etkilere sahip olan anafor adı verilen bir anti-enflamatuar filoyütriye sahiptir. Araştırmalar, bu bitkisel proteinin kanserli göğüs hücrelerinin gelişmesini engelleyebileceğini göstermiştir. bir başka çalışmaya göre de, rezeneli doğal takviyelerin prostat kanserini önleyebildiğini ortaya koymuştur. Rezene çayı, ayrıca toksinleri çıkararak kolon kanseri riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

 1. Diş sağlığını iyileştirir

C vitamini içeriği nedeniyle mükemmel bir antimikrobiyal madde olan rezene, diş eti iltihabını önleyerek sağlıklı diş etlerinin korunmasına yardımcı olabilir. Rezene çayıyla yapılan gargara, iltihaplı diş etlerini hafifletmeye yardımcı olur.

 1. Hormon dengeyi iyileştirir

Rezene çayının içinde bulunan östrojenik maddeler, kadınlarda hormonal dengeyi büyük ölçüde etkileyebilir. Rezene tohumları, üreme çağındaki kadınlarda en yaygın görülen hormonal bir sorun olan PCOS’u (polikistik yumurtalık sorunu) tedavi etmek için de etkilidir.

 1. Kırmızı kan hücrelerini artırır

Demir ve bakır, kandaki kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu geliştiren iki temel mineraldir. Rezene tohumu yüksek oranda demir ve bakır içerir.

 1. Kolik için rezene çayı

Bebekler için az miktarda rezene, kolik oluşumu önlerken harikalar yaratabilir. Bebeğin sindirim organlarını rahatça etkileyebilir.

 1. Adet ağrılarını azaltmaya yardımcı olur

Rezene çayı menstrüel ağrıyı önemli ölçüde azaltır. Rezene çayı tiroitinizi düzenler, böylece mide bulantısı ve halsizlik gibi belirtilerden de kurtulabilirsiniz.

 1. İç parazitleri azaltmaya yardımcı olur

Rezene çayı, paraziter hastalıklardan kurtulmanıza yardımcı olur. Midenizdeki asit seviyelerini azaltır. Rezene çayı, bağırsak hareketini iyileştirmeye yardımcı olur, solucanların ve bakterilerin bağırsaklardan yok edilmesinde etkili özelliklere sahiptir.

 1. Solunum sorunlarını iyileştirir

Rezene çayı, solunum problemlerini basit soğuktan astıma kadar tedavi etmeye yardımcı olur. Anjin ve yüksek tansiyon tedavisinde de kullanılabilen antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Rezene çayı, balgam, mukus ve enfeksiyöz patojenlerin giderilmesinde yararlıdır.

Rezene çayını nasıl hazırlayabilirsiniz?

Çay hazırlarken, yüksek yağ içeriği olan mümkünse taze rezene tohumu kullanın.

2 çay kaşığı rezene tohumunu bir bardak sıcak suyun içine koyun. 10 dakika demlenmesi için bekleyin. Çayı süzerek tüketin. Tatlılık vermek için biraz bal karıştırabilirsiniz.

Rezene çayının yan etkileri

Rezene çayı, yeni doğan bebekler için güvenli değildir.

Aşırı rezene çayı içmek, hamile kadınlar için zararlıdır.

Güneş yanığına ya da cildin şişmesine neden olabilir. Güneş ışığında kullanmaktan kaçının.

Doktor tarafından reçete edilen ilaçlarla etkileşime girebilir. Eğer ilaç kullanıyorsanız, önce doktorunuza danışın.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.