“Superfood” Pancarın Sağlık Faydaları

0

Pancar şeker kamışından sonra ikinci büyük şeker kaynağıdır. Şeker içeriğinin yanısıra besin değeri de çok yüksektir. Bunun için herkesin haftada iki kez tüketmesi önerilmektedir. Pancar, A, C, B6 vitamini, potasyum, magnezyum, folik asit, çözünür lif, protein, ve anti-oksidanlar açısından zengindir. Bundan dolayı da süperyiyecek olarak adlandırılır. Çiğ ya da pişmiş şeklinde yenebilir. İşte pancar bazı sağlık faydaları:

  1. Vücut detokslar

Pancarda antioksidanlar yüksektir ve bundan dolayı çok iyi bir doğal detoks yiyeceğidir. Pancar, toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda yüksek lif içeriği sebebiyle sindirim sistemi ve bağırsakların daha sağlıklı çalışmasını sağlar.

İlgili: Pancar yapraklarının faydalarını biliyor musunuz?

  1. Bağışıklığı Güçlendirir ve enerji verir

Pancar suyu, enerji ve dayanıklılık sağlar. Pancarda bulunan nitrat vücutta nitrojen oksite dönüştürülür ve kan damarlarını genişleterek daha fazla oksijen taşımasını sağlar. Pancar, zararlı serbest radikalleri nötralize eder. Bu da bağışıklığı artırır.

  1. Kalp Hastalıklarını önler

Kalp krizi kan damarlarında pıhtı oluşumu nedeniyle ortaya çıkar. Pancarın anti-enflamatuar özelliği kan damarları duvarlarında plakların birikmesini engeller.

  1. Kanser Riskini Azaltır

Pancar antiinflamatuvar ve antioksidan özelliklere sahiptir. Bu özelliğinden dolayı  kolon, deri ve akciğer kanserini önlemeye yardımcı olur. Ayrıca kanser hücrelerinin büyümesini önleyen betacyanin adı verilen bir pigment ihtiva eder.

İlgili: Pancar fırında nasıl pişirilir?

  1. Solunum Problemlerini giderir

C vitamini açısından zengin olan Pancar, viral enfeksiyonlar ve astım gibi solunum problemlerini engellemek için mükemmel bir çözümdür. C vitamini, yabancı partikülleri ve bakteriyel toksinlerle savaşır.

  1. Cinsel Sağlık için

Pancar aynı zamanda “Doğanın Viagra” sıdır. Nitrat, üreme organlarına kan akışını arttıran nitrat oksit yayımlar. Bu aynı zamanda seks hormonlarının da üretimini arttırır.

7.Gözler için iyidir

Pancar yeşillikleri, makula dejenerasyonu ve katarakt gibi bozukluklardan gözleri korur. Lutein ve zeaksantin gibi antioksidanlar açısından zengindir. Bu fitokimyasallar gözler sağlığı için iyidir.

ilgili: En sağlıklı su “pancar suyu”

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.