Susam Yağının Çok Yönlü Kullanımı

0

Antioksidan, antienflamatuar ve antibakteriyel özellikleri ile susam yağı cildinize çeşitli şekillerde yardımcı olabilir. Akne eğilimli ciltler ve sivilce izleri için özellikle faydalı olabilir. Susam yağının cilt için potansiyel faydalarına ek olarak, bu yağı kullanmanın başka yolları da vardır:

Yemek pişirme
Susam yağı tavada kızartılmış yemekler ve salata sosları için mükemmel, kaygan bir tada sahiptir. Araştırma, bir dizi sağlık yararına da sahip olduğunu gösteriyor. Yapılan bir araştırma susam yağının vücutta kolesterolü ve iltihabı azaltmaya yardımcı olabileceğini buldu. Bir diğeri kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğini buldu. Susamdan tahin nasıl yapılır?

Gargara
Susam yağının antibakteriyel nitelikleri onu etkili bir ağız durulaması yapar. Yağın bir gargara olarak kullanılması, yağ çekme olarak bilinen bir Ayurveda tekniğidir.

Kabızlığı Giderir
Seyreltilmiş susam yağının kabızlığın giderilmesine yardımcı olabileceğini gösterir. Kullanmak için bir ila iki çorba kaşığı susam yağını suyla karıştırın ve günde iki kez için. Susam yağının cildiniz için faydaları

Saç ve saç derisi beslenmesi
Susam yağını cildiniz için faydalı yapan aynı besinler ve özellikler de saçınıza uygulanır. Saç derinize ve saça az miktarda susam yağı sürerek, kurumuşsa uçlara yoğunlaşmayı deneyin. Yağı en az bir saat saçınızda veya saç derinize bırakıp durulayın.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.