Tamanu Yağının Sağlık ve Güzellik Faydaları

0

Tamanu cevizinden elde edilen tamanu yağı, değerli, egzotik bir yağdır. Yüzlerce yıldır çok çeşitli cilt hastalıklarını iyileştirmede kullanılmıştır. Yaşlanma karşıtı, güneşten korunma, yaraların görünürlüğünü azaltma, ağrı giderme, vücut kokusunu yok etme, çatlak izlerini hafifletme gibi sorunlarla mücadelede etkili bir yağdır.

Tamanu yağının sağlık yararlarının çoğunluğu, yağ asidi içeriklerinden gelir. Doymuş yağlar ve antioksidanlar da barındıran tamanu yağı, aynı zamanda antibakteriyel, anti-inflamatuar, antimikrobiyal, analjezik ve anti-nevraljik özellikler de içerir.

Tamanu yağından sağlık ve güzellik için nasıl yararlanılabilir?

1. Anti-aging özelliği
Tamanu yağı, erken yaşlanmayı önlemede, kırışıklıkların ve ince çizgilerin oluşmasını yavaşlatır. Yağda bulunan önemli yağ asitleri, cildin esnekliğini korumak için cildi derinden besler.

2. Güneş koruma özelliği
Tamanu yağı yaşlanma karşıtı özelliklerinin yanı sıra, güneş hasarına karşı cildi korur. Cildin güneşten yanmasını önler, cilt kanserine karşı koruma sağlar.

3. Cilt sorunlarını iyileştirme özelliği
Tamanu yağı, egzama, sedef hastalığı, sivilce, yara, böcek ısırıkları ve diğer cilt hastalıklarının iyileştirilmesinde en etkili yağlardan biridir. Besleyici antimikrobiyal özellikleri, cildin her üç katmanına nüfuz edebilir. Bu, potansiyel mikroplarla savaşmak için oldukça etkilidir.
Sivilceler için, aşağıdaki tarifi kullanabilirsiniz:

1 damla çay ağacı esansiyel yağı ve bir damla tamanu yağını karıştırın. Bir pamuk yardımıyla yatmadan önce sivilcelere sürün. Gece boyunca yağların cildinize nüfuz etmesine izin verin.

4. Yaraların görünürlüğünü azaltma özelliği
Bir yılı aşkın süredir kaybolmayan yara izleri üzerinde yapılan bir araştırmada, yağ, 9 hafta boyunca günlük olarak uygulandı ve deneklerin yara izlerinin görünümünde belirgin bir iyileşme sağlandı.

5. Çatlak izlerini hafifletme özelliği
Hamilelikte oluşan çatlak izlerinin görünürlülüğünü azaltmak için, tamanu yağı kullanılabilir. Yağ, güçlü hücre yenileme özelliği nedeniyle çatlakların solmasına yardımcı olabilir.

Çatlakların görünümünü hafifletmek için aşağıdaki tarifi uygulayabilirsiniz.

1/4 bardak shea yağı ve 1/4 bardak kakao yağını bir kaba koyun ve kabı da ocaktaki sıcak su bulunan başka bir kabın içine yerleştirin. Yağlar eriyip soğuduktan sonra 1 yemek kaşığı tamanu yağını ekleyin ve karışımı 20 dakika buzdolabında bekletin. Sonra 7 damla lavanta yağı ekleyerek, bir el mikseri ile çırpın. Kremi günlük olarak tüm çatlak izleri üzerinde sürün.

6. Cilt yaralanmalarını iyileştirme özelliği
Tamanu yağı, kesikler, sıyrıklar, çürükler ve diğer yaraların iyileştirilmesi için idealdir. Yağ asitleri ve antioksidanlar, hasarlı hücrelerin iyileşme sürecini uyarmaya yardımcı olur. Pamuk yardımıyla tamanu yağını kesikler, sıyrıklar, böcek ısırıkları, yanıklar ve diğer her türlü yara üzerine hafifçe uygulayabilirsiniz.

7. Ağrı kesici özelliği
Tamanu yağı, siyatik, zona hastalığı, nevralji, romatizma ve lepus nöriti ağrısını gidermek için kullanılmıştır. Ağrılı eklemlere ve böcek ısırığı veya güneş yanığından kaynaklanan acılara kolayca uygulanabilir.

8. Cilt tahrişlerini yatıştırma özelliği
Tamanu yağı, ciltte tahriş olmuş bölgeleri yatıştırmak için mükemmeldir. Soğutma, iltihap önleme ve nemlendirici özellikleri, tahrişin şiddetini azaltmaya yardımcı olur.

9. Vücut kokusu ve mantarla mücadele özelliği
Tamanu yağı, vücut kokusundan çok daha hoş bir kokuya sahiptir. Vücut kokusunu azaltmak için çok fazla terleme eğilimi gösteren koltuk altlarında kullanılabilir. Ayaklarda da kullanılarak ayak kokusunu yok eder, aynı zamanda mantar enfeksiyonunu ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

10. Bebek bezi döküntüsünü geçirme özelliği
Bebek bezi döküntüsü inanılmaz derecede acı verici olabilir. Tamanu yağı, bebeğinizin acısını hafifletir, rahatlama sağlar ve iyileşmesine yardımcı olur.

11. Diş çıkarma ağrısını geçirme özelliği
Bebeklerin ağrılı diş çıkarma sürecinde de tamanu yağı kullanılabilir. Hindistan cevizi yağıyla sadece bir damla tamanu yağını karıştırın ve bebeğinizin diş etlerine sürün.

12. Saç ve saç derisinin sağlığını iyileştirme özelliği
Sağlıklı saçlar ve saç derisi için tamanu yağı idealdir. Nem sağlar, parlaklığı geri kazandırır, mantar enfeksiyonlarına karşı savaşır ve saç derisi iltihaplanmasını azaltır. Kepek sorununu ortadan kaldırır. Saçlarınız kuru ve cansızsa, yıkamadan yaklaşık bir saat önce saç diplerinize tamanu sağı sürün.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.