Tatilde Sağlıklı Kalmak İçin 13 Sır

0

Tatiller değerlidir, her zaman zaman ve para ayırmak mümkün olmaz. O yüzden yola çıkmadan önce ve sonra sağlığınıza dikkat etmelisiniz. İşte size tatilinizin zehir olmaması için 13 sağlık sırrı!

İlaçlarınızı bir çantaya koyun
Eğer ilaç kullanıyorsanız ya da ihtiyacınız olabileceğini düşündüğünüz ilaçlar varsa, mutlaka yanınıza alın. Eğer yabancı bir ülkeye gidecekseniz, Gürcistan gibi bazı ülkeler ilaçları yanınızda ülkeye sokmanıza izin vermez. Doktordan ilaç kullanmanız gerektiğine dair belge almayı unutmayın.

Kendinizi dikkatli şımartın!
Tatildesiniz diye dondurmaları, karbonhidratlı yiyecekleri ve fast food ürünlerini sınırsız tüketme hakkına sahip olduğunuzu düşünebilirsiniz. Ancak bunları tüketirken kontrolü elinizden yine de bırakmayın. Mide bağırsak sorunları tatil günlerinizi berbat edebilir. Sizi daha uzun süre tok tutan kaliteli proteinleri, yağları ve yüksek lifli karbonhidratları tüketmeye özen gösterin. Bunlar aşırıya kaçmamanıza yardımcı olacaktır. Protein ve yağlar, sindirimi yavaşlatarak şekerin vücut üzerindeki etkisini de yavaşlatacaktır.
Ayrıca alışık olmadığınız farklı yemek kültürlerini denerken de yine dikkatli olmalısınız. Size keyif değil acı verebilir!

Yalın ayak yürümeyin
Sıcak yaz günlerinde ayakları suya sokmaktan daha güzel ne olabilir. Ama eğer ayağınızda açık herhangi bir yara varsa, enfeksiyonlara da açıksınız demektir. O nedenle uzmanlar deniz ayakkabısı kullanmanın önemli olduğunu söylüyor. Ayrıca, mantar gibi enfeksiyonlara maruz kalmayı en aza indirmek için duşta sandalet giyin.

Asla kahvaltı atlamayın
Yola çıkmadan önce acele etmemeniz gereken bir adım var: Kahvaltı. Tatilin diğer günlerinde de enerjinizi ve sağlığınızı korumak için kahvaltıyı asla atlamayın.

İshal için hazırlıklı olun
Tatillerde en istenmeyen durumlardan biri ishaldir. Uluslararası yolcuların neredeyse yüzde 70’inin bu deneyimi en az bir kez yaşadığı belirtiliyor. Bu yüzden, ishal ilacınızı yanınızda bulundurmayı ihmal etmeyin.

Ellerinizi yıkamayı unutmayın
Seyahatteyken sık sık elleri yıkama, soğuk algınlığı ve diğer hastalıkların yakalanma riskini azaltmak için her zaman etkili bir yoldur. Her zaman ellerinizi yıkayabileceğiniz bir ortamda bulunamayabilirsiniz, o nedenle yanınızda el dezenfektanı taşımanız önerilir.

Su içmeyi ihmal etmeyin
Her zaman olduğu gibi tatildeyken de su içmek ihmal edilmemeli. Dehidratasyon pek çok sorunun nedenidir. Kabızlık, halsizlik, düşük enerji, baş ağrısı, sinirlilik, şeker istekleri, uyku sorunu, kas krampları ve yorgunluk susuzluktan kaynaklanabilir.

Sivrisinek ısırıklarına dikkat edin
Sivrisineklerle bulaşan hastalıklardan uzak kalmak için sinek kovucu spreyleri yanınızdan ayırmayın. Hastalıklar dışında keyifli akşam saatlerinizi kaşıntılarla geçirmek istemiyorsanız yine sinek kovucuları bulundurmanızda fayda var.

Açık su ve çiğ yiyeceklerden sakının
Her yerde güvenilir su yoktur. O nedenle tatildeyken özellikle şişelenmiş suyu tercih edin. Salata gibi çiğ sebzelerin kullanıldığı yemeklerden de nasıl ve hangi suyla temizlendiğini bilmediğiniz için uzak durmak isteyebilirsiniz. Pişirilmiş sebzeler, sıcak servis edildiği sürece iyidir. Kahve ve sıcak çay genellikle güvenli olacaktır, çünkü su kaynatılarak yapılırlar.

Sokak yemeklerini dikkatli tüketin
Sokakta satılan yiyecekler giderek daha popüler hale geliyor. Ancak, seçici olmanızda yarar var. Sokak yemeği, restoranlardan daha yüksek gıda kaynaklı hastalık riski taşır. Sokak yemeklerini denemek istiyorsanız, yiyeceğin iyice pişirildiğinden emin olun.

Aşı yaptırmanız gerekebilir
Afrika gibi ülkelere seyahat edecekseniz, mutlaka hangi aşıları yaptırmanız gerektiğini önceden öğrenin ve yola çıkmadan aşılarınızı yaptırın. Örneğin, Güney Amerika veya Afrika’ya seyahat ediyorsanız, ülkeye girmeden önce sarı humma aşısı yaptırmanız gerekebilir. Bazı aşıların devam ettirilmesi gerekir, hatta bir ay süreyle yapılması gereken aşılar vardır. O nedenle bu konuda erken bilgilenmek ve harekete geçmek önemlidir.

Daha fazla hareket edin
Dinlenme tatilin önemli bir yönüdür ama biraz aktif kalmanın da sağlığınız için önemi büyüktür. İster bir şehri gezmek, ister manzara görmek veya birkaç saatliğine sahil boyunca gezinmek sizi sağlıklı tutmak için yeterlidir.

Şekerleme yapın
Kendinizi şımartın ve günlük bir siesta almayı, uyumayı ve vücudunuzun yerel zamana uyum sağlamasını ihmal etmeyin.

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.