Telefonlar Akıllı, Peki Boyun Sağlığımız İçin Başımız Dik mi?

0

Aslında yeni bir sorun gibi görünse de uzmanların da belirttiği gibi yıllardır var olan ve yine yıllardır ötelenen bir sorun, boyun eklemini yanlış kullanma alışkanlığımız. Akıllı telefonların çıkmasıyla iyice yaygın bir hal alan yanlış boyun açıları şiddetli acılara ve zahmetli operasyonlara neden olabiliyor. Bu yüzden size akıllı telefonunuzla dakikalarca uğraşırken boynunuza neler olduğunu ve sağlıklı bir açıyla nelerden kurtulacağınızı anlatmak istedik.

Theatlantic.com’da yayınlanan bilgilere göre uzmanlar akıllı telefonlar ve tabletlerle yanı sıra kitaplarla ilgilenirken boynumuzun aldığı yanlış açının çok yaygın olduğunu hatta bunun tehlikeli bir salgın olarak nitelenebileceğini belirtiyor.

İnsan başının tepesinde boynumuzun eksenine uygun 60 kiloluk bir yükü taşıyabilir. Fakat bu yükle başınızı ileri esnetirseniz çok ciddi sorunların başlangıcına neden olabilirsiniz.

Başınızı olağandışı bir süre boyunca ileri eğik olarak tutarsanız bu, iskelet kasında zedelenmelere, kireçlenmeye ve eklem iltihapları gibi sorunlara neden olabiliyor.

Beyin ve omurilik cerrahisi uzmanları, dik oturmak, omuzları geriye bırakmak ve kulaklarla omuzları aynı hizada tutmanın testosteron, seratonen gibi hormonların salgısını düzene soktuğunu ve bireyin risk alma toleransını arttırdığını vurguluyor.

Cerrrah Kenneth Hansraj, insan başının 4 – 6 kilo ağırlığında olduğunu ve akıllı telefonlarda Facebook, Twitter gezintisi yaparken başımızın aldığı aşağı yönlü açının bu ağırlığın omurgaya etkisini çok fazla arttırdığını belirtiyor.

Hansraj’a göre başımızın uzun süre 15 derece aşağı eğik kalmasında, bu ağırlık 12 kiloya, 30 derecede 18 kiloya, 45 derecede 22 kiloya, 60 derecede ise 27 kiloya ulaşıyor.

Ortalama bir akıllı telefon kullanıcısı günde yaklaşık 1 saatini cihaza ayırıyor. Hansraj, başımızla telefon ekranı arasında dik bir açıya alışmazsak bu ağırlık yüklenmelerinin, özellikle boyun omurgamızda erken aşınmaya, yırtılmalara ve operasyonel müdahale gerektiren bozukluklara yol açabileceğini vurguluyor.

Akıllı telefonlar ve tabletlerle meşgulken başımızla cihaz arasında olabildiğince dik bir açı oluşturmak ve buna alışmak, sağlık sorunlarını engellemek için şart. Bizden söylemesi.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.