Tırnak Yeme Alışkanlığı Nasıl Bırakılabilir?

0

Tırnak yeme alışkanlığı hem psikolojik hem de fizyolojik bir sorun olup toplum nazarında hoş karşılanmayan ve toplumun yadırgadığı insan sağlığı için oldukça zararlı bir kontrolsüz davranış biçimidir.

Özellikle çocuklarda rastlanan tırnak yeme alışkanlıkları 30’lu yaşların sonlarına kadar bilinçsiz ve aşırı bir şekilde sürdürülmektedir.

Peki, tırnak yeme alışkanlıklarının nasıl önüne geçilir?

Bazı kişiler tırnaklarının bakımsız ve temiz olmaması sebebi ile tırnaklarını psikolojik olarak yeme ihtiyacı duyarlar. Bu yüzden mutlaka tırnaklarınızın temiz, düzgün bakımlı ve hoş olmasına özen göstermelisiniz.

Tırnak yeme alışkanlıklarını terketmek için caydırıcılar kullanmalısınız. Caydırıcı dediğimiz zaman aklınıza ilk gelecek olan tırnaklarınızı dudaklarınıza değdirdiğiniz zaman acı veya istenmeyen bir tat verecek olan krem, jöle, losyon gibi kimyasal zararsız ancak tadı kötü ürünler kullanılabilir.

Boş zamanlarınızda kendinizi oyalayacak bir takım şeyler bulun. Bu tip şeyler siz boş kaldığınızda size uğraş verecek ve tırnaklarınızı kemirme ihtiyacını ne beyninizde ne de fiziksel davranışlarınızda hissedeceksiniz.

Tırnaklarınızı neden yediğinizi veya neden yeme ihtiyacı hissettiğinizi bulmalısınız. Bunu bazı psikolojik tedavilerle veya vücudun bir takım minareli ve vitamin eksikliğinden kaynaklanması ile irtibatlandırabilecek ipuçları mevcut olabilir.

Tırnak yeme alışkanlığı bir obsesif rahatsızlık ve davranış bozukluğudur. Bunun nedenin araştırılması ile birlikte giderilmesi adına profesyonel kişilerden tıbbi tedavi alınız. Bu tedavi etkili olmaz ise alternatif tıbba yönelerek çözüm bulunuz.

Takma tırnakla kullanarak bu alışkanlıklarınızdan vazgeçebilirsiniz. Plastik zararsız ve cildinizi etkilemeyecek takma tırnaklar ile tırnak yeme hastalığına son verebilirsiniz.


Share.

About Author

Comments are closed.