Tırnaklarınıza Bakın Sağlığınızı Öğrenin

0

Sağlıklı, güçlü, bakımlı tırnaklar tüm kadınların arzusu ama tabii ki böyle tırnaklara kavuşmak biraz çaba istiyor. Tırnaklarımızı bakımlı tutmak için belli aralıklarla üzerimize düşenleri yapıyoruz yapmasına ama peki ya sağlıklı tırnaklar? Sağlık olmadan bakım olmuyor, olsa da maalesef bir önem taşımıyor.

Tırnaklarımız sağlıklı görünümünü yitirmeye başladığında bu başka problemlerin de habercisi olabilir. O nedenle tırnaklarımızın bize söylediklerine dikkat etmeliyiz. Peki, sağlıklı tırnak genel olarak nasıl görünür? Sağlıklı bir tırnak her şeyden önce fazla uzun olmamalı ve temiz olmalıdır. Tırnakların beyaz uçları tam olarak beyaz renkte olmalıdır. Tırnağın yüzeyi pürüzsüz ve hafif parlak görünümde olmalıdır. Tırnağın rengi ise (tırnak yatağı) pembe olmalı, kırmızı veya mor olmamalıdır. Kütiküller ise nemli ve sağlam yapıda olmalıdır. Tırnakların rengi, şekli ve yapısında olan bazı değişiklikler bize sağlığımızla ilgili bir şeyler söylüyor olabilir. Gelin bunlardan sık rastlanan 7 tanesine bir bakalım:

Sarı Tırnaklar

Sık sık oje sürmek tırnakları sarartabilir. Ancak çok fazla oje sürmemenize rağmen sarı renkte tırnaklara sahipseniz, bu “sarı tırnak sendromu”nun habercisi olabilir. Böyle bir durumda tırnaklar ağır, sarı/yeşil tonda bir görünüme sahip olur. Bu tırnaklarda aynı zamanda kütikül ve “lunula” adı verilen tırnak dibindeki yarım ay görünümlü beyaz yapı da olmayabilir. Bu sendrom genellikle tırnakların yeterince iyi gelişememiş olduğuna işarettir ve bronşektazi isimli bir akciğer hastalığına bağlı olarak da ortaya çıkabilir.

Beyaz Tırnaklar

Tırnakların dipleri beyaz uçları pembe renkteyse bu bir böbrek probleminin habercisi olabilir. Beyaz renk tırnağın üçte ikisinden fazlasını kaplayan şekildeyse bu siroz, kalp yetmezliği veya şeker hastalığına işaret ediyor olabilir.

Tırnak Üzerinde Kahverengi veya Siyah Çizgiler

Tırnak üzerinde görülen koyu kahverengi veya siyah renkteki çizgiler tırnak melanomuna işaret ediyor olabilir. Melanom ciltle ilgili bir kanser türü olarak bilinir ama aslında tırnakta da oluşabilir. Başparmak ve işaret parmağı tırnaklarında daha çok görülmesi olasıdır. Ancak şunu da bilmekte fayda var ki iyi huylu bir melanom da bazen böyle bir görünüme sebep olabilir. Bunu ayırt etmek kolay olmadığı için böyle bir durumla karşılaştığınızda bir dermatoloğa görünmekte fayda olacaktır.

Kaşık Şeklinde Çukur Tırnaklar

Tırnakların yüzeyinin kaşık gibi çukur şeklinde olması demir eksikliği veya demirin vücutta doğru şekilde metabolize edilemediği durumlarda ortaya çıkabilir. Bazen bu sadece yaşa bağlı normal bir durum da olabilir. Yine de tırnaklarınız çukurlaşmaya başlıyorsa doktorunuza başvurmanızı tavsiye ederiz.

Kabarık Tırnaklar

Bazen de çukurun aksine, tırnakların kenarları içe doğru kıvrık ve kabarık bir görünüme sahip olabilir. Çomak tırnak olarak bilinen bu durum kandaki oksijen eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Bu da kalp veya akciğer hastalıklarının habercisi olabilir.

Tırnak Yüzeyinde Küçük Oyuklar

Tırnakların üzerinde küçük küçük noktalar halinde oyuklar görülmesi sedef hastalığına işaret edebilir. Aynı zamanda Reiter Sendromu isimli bir bağ doku hastalığı da bu görüntüye sebep olabilir.

Tırnakların Kalkması

Tırnakların tırnak yatağından kalkması sık görülen bir durumdur. Daha ziyade uzun tırnaklarda görülen bu durum herhangi bir acı vermez. Tırnağa herhangi bir darbe sonucu oluşabileceği gibi sedef hastalığından da kaynaklanabilir.

Yukarıda belirtilen tırnak problemlerinden birine sahip olduğunuzu düşünüyorsanız vakit kaybetmeden doktorunuzdan yardım istemenizi öneririz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.