Tırnaklarınızdaki “Yarım Ay” Şekline Bakın Hastalığınızı Öğrenin

0

Tırnaklarınızı en son ne zaman incelediniz. Ojenizi çıkardığınız zaman tırnaklarınıza yeniden bir gözatın. Tırnak yataklarından başlayan beyaz bir yarım ay şekil göreceksiniz. Buna lunula denir. Bu yarım ay şekli aslında sağlığınız hakkında birçok bilgi verir.

Küçük parmağın üzerindeki bir lunula, kural olarak neredeyse farkedilemez veya tamamen yok olmalıdır . Böbrekler, ince bağırsak ve kalbin işleşiyle bağlantılıdır. Fazla lunula, yüksek tansiyonun bir sonucu olabilir.

Yüzük parmağı üreme ve lenfatik sistemlerin çalışmasından sorumludur. Az görülebilen bir lunula, sindirim sorunlarına işaret edebilir.

Tırnakları hızlı uzatan formül

Orta parmak, beyin ve kardiyovasküler sistemin çalışmasına bağlıdır. Lunulanın bulunmaması vasküler problemleri ve yüksek tansiyonu gösterebilir.

İşaret parmağı lunulası, bağırsak, pankreas veya kronik KBB hastalıklarının uygunsuz işlevi yüzünden ortadan kaybolabilir veya çok küçük olabilir.

Tırnaklarınız neden sararıyor ve nasıl beyazlatılır?

Başparmak üzerindeki lunula akciğerlerin ve dalakların çalışmalarını yansıtıyor. Her şeyin en görünür ve tırnağının % 25’inden fazlasını kapsamaması gerekir. Hipertansiyon varsa, sigara içenlerde daha küçük veya daha büyük olabilir.

Sürekli kırılan tırnakları güçlendirmenin yöntemleri

tirnak-lunula

Aşırı büyük lunula

Lunula, tırnağının üçte birini (veya daha fazlasını) işgal ederken büyük sayılır. Bunlar kardiyovasküler sistem, kalp atışı bozukluğu ve düşük kan basıncı ile ilgili sorunları gösterir .
Büyük lunulalar, sporcular ve fiziksel aktiviteye bağlı insanlarda sıklıkla görülür. Eğer bir kişi spor yapmıyorsa, aşırı stres yüzünden büyümüş lunulalar ortaya çıkabilir.

Sık sık kırılan tırnakları güçlendiren yiyecekler

luluna

Küçük lunula
Küçük bir lunula, ancak manikür bezinin arkasında görülebilir, düşük kan basıncını ve dolaşım bozukluklarını gösterir. Zayıf bir bağışıklık sisteminin, zayıf metabolizmanın veya demir ve B12 eksikliğinin bir belirtisi olabilir.

Tırnaklarınızın mükemmel görünmesi için 8 öneri

Lunula hiç görünür değilse
Kendinizde veya çocuğunuzun tırnakları üzerinde lunula bulamadıysanız paniklemeyin. Genellikle çocuk tırnaklarında görülmezler ve zaman içinde ortaya çıkar. Bazı insanlarda, tırnak yapısının fizyolojik özelliklerinden dolayı hiç görünmezler.

Tırnaklarınız size sağlığınızla ilgili neler söylüyor?

Bununla birlikte, lunula’nin aniden ortadan kaybolması, modern tıpta dolaşım bozukluğunun semptomlarından biri olarak algılanmaktadır. Yapılan bir çalışma, lunulaların yokluğunun tiroid bezi bozuklukları ve B12vitamini ve demir eksikliği ile bağlantılı olduğunu gösteriyor.

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.