Tiroid Sorunları için 5 Doğal Çözüm

0

Eğer kişisel olarak yavaş bir metabolizmanız varsa egzersiz yapmanıza rağmen gerektiği gibi kilo veremiyorsanız, adrenal yorgunluğu veya enerji eksikliği ile mücadele ediyorsanız bunların hepsi uyarı işaretleridir. Tiroid sorunun olabilir.

Tiroid fonksiyonunuzu iyileştirmek ve vücudunuzun herhangi bir tiroid sorunu yaşamamasına yardımcı olmak için güvenli, sağlıklı ve etkili olan ilk beş doğal ilaçları bu yazımızda ele alacağız.

1. Ashwagandha
Yeni başlayanlar için, tiroid desteklemeye başlamak için gereken 1 numaralı doğal ilaç tiroid ve adrenal sorunları iyileştirdiği kanıtlanmış olan ashwagandha’dır . Ashwagandha bir adaptojenik bitki olarak bilinir . Adaptojen bitkileri, strese uyum sağlamanıza yardımcı olurlar ve Ashwagandha binlerce yıldır Çin tıbbında kullanılmaktadır.

Diğer Adaptojen otlar Tulsi Rhodiola, ginseng, fesleğen ve meyan köküdür. Bunların hepsi adaptojen bitkilerdir, fakat ashwagandha, genel olarak tiroid sağlığını doğal olarak destekleyen, özellikle hipotiroidizm ve Hashimoto’lar için doğal bir tedavi olarak en etkili olanıdır.
Yani hipertiroidizm ve hipotiroidizmi tedavi etmek için bir yöntem olarak çalıştığı kanıtlanan ashwagandhayı diyetinize eklemelisiniz.

2. Selenyum
Tiroid fonksiyonunuzu iyileştirmek için eklemeniz gereken 2 numaralı şey selenyumdur. Selenyum çok güçlü antioksidan benzeri işlevlere sahiptir. Aslında, çalışmalar selenyumun vücut hormonlarınızda T4’ü dengelemeye yardımcı olduğunu göstermiştir , bu yüzden her geçen gün bir selenyum dozunun alınması da tiroid fonksiyonu için faydalıdır.

Selenyum açısından zengin besin kaynakları:
Brezilya fındığı
Orkinos balığı
Sardalya
Sığır eti
Kemiksiz Hindi
Sığır karaciğeri
Tavuk
Yumurta
ıspanak

3. B Vitaminleri
Tiroid fonksiyonunu geliştirmek istiyorsanız, bir sonraki şey, belirli B vitaminleridir. Özellikle ikisi. Tiamin ve B12 vitamini. Tiamin ve B12 vitamini, tiroid fonksiyonunu gerçekten iyileştirebilen iki B vitaminidir. Kişi vegan veya vejeteryan diyeti yapıyorsa kesinlikle B12 vitamini eksik kalır ve aynı zamanda tiaminin de eksik olması muhtemeldir .

B12 vitamini, hormonları doğal olarak dengeleyerek ve kronik yorgunluk sendromunu tedavi ederek tiroid sağlığına fayda sağlar. En iyi B12 vitamini gıdalarından bazıları şunlardır:

Sığır karaciğer
sardalya
Sığır eti
Ton balığı
Çiğ peynir
Süzme peynir
Kuzu
Çiğ süt
Yumurta
Somon

Tiamin, metabolizmayı desteklemek de dahil olmak üzere, B12 vitamini olarak tiroid sağlığı için aynı yararların çoğuna sahiptir ve bazı üst tiyamin gıdalar şunlardır:

Yeşil bezelye
Kuşkonmaz
Brüksel lahanası
Susam
Ay çekirdeği
Antep fıstığı
Ringa
Crimini mantarları
Keten tohumu
Ispanak

4. Probiyotikler
Dört ve beş probiyotik içerir. Biliyorsun, probiyotikler sindirim işlevi için kritik. Aslında, tiroid koşulları da sızan bağırsak sendromu adı verilen bir sağlık sorununa bağlanmıştır. Sızıntılı bağırsak, glüten gibi bir proteinin bağırsaktan sızıntı yapabildiği, kan dolaşımına girebileceği ve vücutta iltihaplanmaya yol açabileceği, fakat aynı zamanda tiroid bezinin iltihaplanmasına da neden olabileceği yerdir. Bu nedenle, sızan bağırsak sendromunun iyileşmesi önemlidir ve probiyotikler bunun için 1 numaralı ekdir.

Sızan bağırsağın belirtilerini ve semptomlarını aşmak için , aşağıdaki gibi daha fazla probiyotik gıdaları tüketin :

Kefir
Kültürlü sebzeler
Kombucha
Hindistan cevizi kefiri
Natto
Probiyotik yoğurt
Kvaslar
Çiğ peynir

5. Proteolitik Enzimler
Yukarıdakilar kadar önemli proteolitik enzimler. Enzimler özellikle Hashimoto hastalığı gibi otoimmün ilişkili bir tiroid hastalığınız varsa iltihabı azaltır; bromelain gibi proteolitik enzimler almak, tiroid iltihabını azaltarak tiroid sağlığına yararlı olabilir.


Share.

About Author

Comments are closed.