Topuk Ağrısını Geçirmek İçin Ev İlaçları

0

Sürekli ayakta kalmak, fazla yürümek, yüksek topuklu ya da rahatsız ayakkabılar gitmek gibi nedenlerle ayak topuklarınız ağrıyorsa, doğal ev ilaçları kullanarak sorunu giderebilirsiniz.

Kadınlarda, topuk ağrısının yaygın nedeni yüksek topuklu ayakkabılar giymektir. Erkeklerde ise, genellikle ayağa uygun olmayan ayakkabıların kullanılmasıdır.

Topuk ağrısı bazen de sağlık sorunlarından da kaynaklanabilir. Fazla kilolar da ayağa baskı uygulayacağından topuk ağrısına neden olabilir.

Topuk ağrınız yaralanma gibi sağlık sorunlarından kaynaklanmıyorsa, evde doğal ilaçlarla sorunu giderebilirsiniz.

Buz
Bir kilitli poşetin içine birkaç buz küpü koyun ve havluya sararak topuğunuza yerleştirin, birkaç dakika bekletin.

Esnetmek
Bir duvarın önünde durun. Ayak tabanınız yere basarken, ellerinizle de duvara bastırın. Şınav çeker gibi bedeninizi duvara yaklaştırıp 30 saniye bekleyin ve tekrar düz pozisyona geri dönün. 8 ila 10 tekrar yapın.

Masaj
Topuktaki ağrının geçesi için en iyi yollardan biri masajdır. Baş parmaklarınızı kullanarak ağrılı bölgeye yaklaşık 10 dakika hafif bir baskı uygulayın. Hindistan cevizi yağı veya zeytinyağını hafif ısıtın ve masaj yağı olarak kullanın. Sonra ayaklarınızı biraz yükseğe kaldırarak bir süre bekletin.

Epsom tuzu
Ayağınızı içine koyabileceğiniz bir kabın içini ılık su ile doldurun ve içine bir çay kaşığı epsom tuzu ekleyin. Ayaklarınızı 10 ila 15 dakika suyun içinde bekletin. Daha sonra ayaklarınızı kurulayın ve birkaç dakika ayağınızı yükseğe kaldırarak bekletin.

Zencefil çayı
Zencefil çayı, mide bulantısı için mükemmel bir ev ilacı olmaktan başka, topuk ağrısı için de etkili bir çözümdür. Düzenli olarak zencefil çayı içebilirsiniz.

Elma sirkesi
Topuk ağrısının etkili çözümlerinden biri de elma sirkesidir. Bir pamuğu elma sirkesi ile nemlendirin ve bir sargı ile topuğunuza sarın. Pamuk kuruyana kadar bekletin.

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.