Tropik Meyve Avokado Yağının Yararları

0

Avokado tropik ortamlarda yetişen meyvelerden biri.. Son yıllarda ülkemizin sıcak bölgelerinde de yetiştiriliyor. Avokado meyvesinden ve yağından faydalanılan sıcak mevsim meyvesi olarak bilinmektedir. İçeriğinde yoğun miktarlarda E, D ve A vitaminleri bulunduruyor. Bununla birlikte protein, potasyum ve yağ asitleri barındırmaktadır. Avokado yağı genellikle salataların içinde kullanılmakta ve kozmetik sektöründe saç ve cilt bakımı ürünlerinde tercih edilen ürünleri oluşturmaktadır.

Mineral ve Vitaminler İçeriyor

Avokado meyvesi ve yağıyla beraber faydalı besinlerden biridir. Yağının içinde 8 bileşen bulunur. Bu bileşenlerin içinde en önemlisi E vitaminidir. Koroner kalp hastalıklarına karşı oluşacak riskleri en düşük seviyelere indirir. Kalp rahatsızlıklarında önleyici etkileri bulunmaktadır. Avokado yağı aynı zamanda vücuttaki cilt hücrelerinde yenileyici etkiler sağlar. Kullanılması halinde derinin üst bölümünde ölü hücreleri temizleyerek arındırıcı özelliğiyle derinlemesine nüfuz edici tesirler elde etmektedir. Avokado yağının en belirgin özelliklerinden biri de deride oluşan yara ve kesiklerin hızlı şekilde iyileştirici etkilere sahip olmasıdır. Kozmetikte üretilerek kullanılan saç ürünlerinde içindeki vitamin, mineraller sayesinde saçların daha parlak olmasını sağlar ve en doğal gürleştiricilerden biridir. Avokado yağı en tesirli saç güçlendirici olarak bilinmektedir. Saç köklerinin korunmasına büyük yardımcı özelliği bulunur. Kirlilikten kaynaklanan saçların bozulan yapı ve yıpranmalar neticesinde yıkandığında saçlara parlak sağlıklı görünüm kazandırır. Avokado yağıyla yapılan vücut ve yüz maskeleri sonucunda kırışıklık sorunu ortadan kalkar.

Cilt Toparlayıcı Özelliğe Sahip

Güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı önemli koruyuculardan biri olarak bilinir. Cildi toparlayıcı özelliklere sahiptir. Bununla birlikte yaşlı bünyelerde oluşan cilt lekelerini giderici fonksiyonlar içerir. Avokado yağının en önemli özelliklerinden biri içeriğinde Omega3 asidinin bulunmasıdır. Omega3, prostat, cilt, kolon ve meme kanserlerine direnç gösteren ve koruyucu olan bileşenlerden biridir. Ortaya çıkan bu rahatsızlıklarda en etkin koruyucu özellikleriyle kanıtlanmıştır. Sigara kullananlar kişilerde olası akciğer kanserini düşük seviyelere çektiği bilimsel olarak tespit edilmiştir. Omega3 sayesinde vücutta meydana gelen yüksek tansiyon, depresyon, eklem iltihaplarının azaltılmasında yardımcı olarak bilinmektedir. Ancak kozmetik ürünlerde aromaterapi olarak üretilmiş yağların kesinlikle yemeklere katılmaması gerekmektedir. Avokado meyvesi yenilebilir ve bitkisel tablet olarak doktor önerisinde kullanılabilir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.