Tüp Bebek ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

0

Normal yollarla bebek sahibi olamayan çiftler için bir ümittir tüp bebek denemeleri. Çoğu zaman mutlu sonla neticelenirken kimi zaman da üst üste hayal kırıklığı olur. Peki, tüp bebek yöntemiyle gebe kalma şansını arttırmak için nelere dikkat edilmeli, nelerden kaçınmalı anne baba adayları?
Anne adayının genç olması başarıyı yakalamada en önemli faktörlerden biri. İlerleyen yaş ile beraber azalan yumurta rezervi ve yumurta kalitesinin düşmesi gebelik oluşumunu riskli hale getirecektir. Yumurta kalitesi kadar baba adayından alınacak spermlerin kalitesi de çok önemlidir. Alkol ve sigara sperm kalitesini düşüren faktörlerin başında gelir. Bu nedenle çiftlerin tedaviye başlamadan en az üç ay önce bu alışkanlıklarını terk etmeleri gerekir.
Hamam, sauna, termal havuz gibi aşırı sıcak mekânlar, tedaviye üç ay kala terk edilmesi gereken yerlerden. Aşırı sıcak spermlerin gelişimini engelleyerek tedaviyi sekteye uğratacaktır. Baba adayı bu süreçte ağır sportif aktivitelerden uzak durmalı, vücudu saran sıkı iç çamaşırları yerine rahat olanları tercih etmelidir. Bu arada anne adayı da eğer diyet yapıyorsa buna son vermeli ve dengeli beslenmeye özen göstermelidir. Uygulamanın yapılmasından üç gün önce ve sonrasındaki on gün cinsel birliktelikten uzak durulmalı. Doktorun tavsiyeleri birebir uygulanmalıdır.
Çağımız hastalığı olarak tanımlanan stres burada da karşımıza düşman olarak çıkacağından gerekirse tedavi öncesi ve süresince psikolojik destek alınmalıdır. Eşlerin birbirine her zamankinden daha fazla anlayış göstermesi çok önemlidir. Anne baba adaylarının morallerini yüksek tutması başarı oranını arttıran en önemli faktörlerden biridir.
Bütün bu saydıklarımız çiftlerin tedavi öncesi dikkat etmeleri gereken hususlardı. Ancak tüm bunlardan daha önemlisi tabiki doğru hastane ve doktor seçimi. Bugün ülkemizin tüm şehirlerinde tüp bebek tedavisi yapan kurumlar mevcut. Ancak bunların içinden donanımlı bir laboratuvara sahip kişiye özel tedavi uygulayanları bulmak gerekir. Başarısız bir denemenin ardından hemen doktor yada hastane değişimine gidilmemeli. Bunun yerine doktorunuzla görüşerek yöntem değişikliği uygulanmalıdır. Çünkü her başarısız deneme aslında hatanın kaynağı hakkında bilgi verecektir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.