Uçucu-Esansiyel Yağları Cildinizde Test Eme Yöntemi

0

Uçucu yağ kullanımı hakkındaki yazıları okuduğunuzda, genellikle önce cildinizde test edilmesi önerilmektedir. Biz de sık sık sizlere uçucu-esansiyel yağlarla ilgili yazılar yayınlıyoruz. Ancak bazı uçucu yağlar cildiniz üzerinde alerjik reaksiyon gösterebilir. Bunun için cildiniz üzerine nasıl test etmeniz gerektiğini anlatacağız.

Kullanmadan önce Testi Yapmanız Gerekenler Yağlar
Bazı uçucu yağlar diğerlerinden daha reaktifdir ve bu durumda cilt üzerinde test yapılması her zaman en iyisidir. Daha “reaktif” uçucu yağlar (daha güçlü kimyasal bileşenler içerdiği ve potansiyel olarak cilt hassasiyetine neden olabileceği anlamına gelir)

İlgili: Esansiyel yağları kendiniz yapabilirsiniz

Karabiber
Tarçın
Karanfil
Zencefil
Nane
Adaçayı
Çay ağacı
Civanperçemi
yüksek monoterpen içeriği nedeniyle limon ve tatlı portakal gibi birçok narenciye esansiyel yağı

Bununla birlikte, cildin hassasiyetine yatkınsanız veya alerjiniz varsa, aşina olmadığınız bir esans yağı kullandığınızda her zaman bir cilt testi yapmanızı öneririz.

Ayrıca, küçük çocuklar ve yaşlılara her zaman esansiyel bir yağ kullanmadan önce cilt testi yapılmalı.

İlgili: Sahte esansiyel yağları nasıl anlarsınız?

Cilt Uygulaması İçin Uçucu Yağların Seyreltilmesi
Cilde herhangi bir uçucu yağ uygularsanız, genellikle ilk önce onu seyreltmeniz gerektiğini söylemeye gerek yok. 2 Karışımı geniş bir cilt alanına uygulamadan önce esansiyel bir yağı test etmek istiyorsanız, ön kolun iç kısmı, dirseğin hemen altındaki veya el bileği bölgesi gibi küçük bir uygulama bölgesi seçin ve ilk önce buraya uygulayın.

Seçilen esansiyel yağı ayçiçeği yağı gibi temel bir taşıyıcı yağa veya kokusuz beyaz bir losyon bazına (en az miktarda içerikle) ekleyin. Bu, seçilen esansiyel yağın dışında, hassasiyet için diğer potansiyel tetikleyicileri sınırladığınızdan emin olmanızı sağlar. Test amacıyla,% 1 oranında seyreltme oranı kullanın. Ters reaksiyon yoksa, dilüsyon oranını% 2’ye yükseltebilirsiniz.

Örneğin, bir ayçiçeği yağı bazında çay ağacının esansiyel yağının % 1 oranında seyreltilmesi şöyle olacaktır:

0.25 oz. ayçiçeği yağı
1 -2 damla çay ağacı esansiyel yağı

İlgili: Esansiyel-uçucu yağların kullanım alanlarını okumak için tıklayın


Paylaş.

About Author

Comments are closed.