Uçuk Tedavisinin 4 Yolu

0

Uçuk tedavisi hakkında hatırlanması gereken en önemli şey zamanın önemlidir. Uçuğu ne kadar hızlı tedavi etmeye başlayabilirseniz o kadar iyi olur. Çoğu kişi, uçuk görünmeden bir veya iki gün önce ağızlarında yanma veya kaşıntı hissi yaşar. Eğer kaşıntılı hissettiğiniz anda tedavi etmeye başlarsanız, uçuğun boyutunu, görünümünü ve süresini en aza indirebilirsiniz. Soğuk algınlığı sırasında da çıkan yaralar da aynı şekildedir.

İşte uçuk ilk işaretlerini verdiğinde yapmanız gerekenler

1. Probiyotik Yemekleri yiyin
Probiyotikler, bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye ve virüslere ve enfeksiyonlara karşı savaşmaya yardımcı olan “iyi” bakterilerdir. Yoğurt, kimchi, elma sirkesi veya kombucha gibi probiyotik yiyecekleri yemek veya içmek, bağışıklık sisteminize ucuğu hızlı bir şekilde iyileştirmek için ihtiyaç duyduğu desteği sağlar.

2. Buz kullanın
Buzun ucuğa uygulanması kızarıklık ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir. Temiz bir bezi buzlu suya batırarak basit bir soğuk kompres yapın. Uçuk üzerine 5-10 dakika uygulayın, artık soğuk hissetmediğinizde bezi yeniden ıslatın. Gerektiği şekilde bunu günde birkaç kez tekrarlayın. (Sonradan bezi yıkamayı unutmayın – uçuk bulaşıcıdır!)

3. Bal uygulayın
Bal, uçuk ile savaşmaya yardımcı olan ve iyileşme sürecini hızlandıran antimikrobiyal özelliklere sahiptir. 2004 yılında yapılan bir araştırma , balın genital herpes lezyonlarına uygulanmasının, reçeteli herpes tedavilerinde ortak bir madde olan asiklovirin uygulanmasına kıyasla iyileşme hızını yaklaşık% 50 artırdığını ortaya koydu. Ham, süzülmemiş bal kullandığınızdan ve günde birkaç kez ucuk üzerine sürün.

4. Uçucu Yağları Kullanın
Uçuğu tedavi etmek için bazı esansiyel yağlar kullanılabilir. 2003 yılında yapılan bir araştırma , nane yağının hem HSV-1 hem de HSV-2’ye karşı antiviral etkileri olduğunu buldu. Ayrıca, çay ağacı yağı antibakteriyal, antiviral ve anti-mantar etkileri ve cilt koşullar çeşitli için bir tedavi olarak öne sürülmüştür. Araştırmacılar ayrıca çay ağacı yağının belirli yaraların iyileşme sürecini hızlandırabileceğine inanıyor. Ve son olarak, uçuk için faydalı olabilecek başka bir yağ lavanta yağıdır . Özellikle uçuklara karşı etkili olduğu gösterilmemiştir, ancak soğuk algınlığından kaynaklanan ağrı ve kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olabilecek harika yatıştırıcı etkileri vardır.

Uçuk için uçucu yağ tedavisi için malzemeler:

1/2 bardak çiğ bal
10 damla nane uçucu yağı
10 damla çay ağacı esansiyel yağı
15 damla lavanta esansiyel yağı

Kullanımı
Tüm malzemeleri küçük bir cam kavanozda birleştirin. Karışımı günde iki kez uçuk veya soğuk algınlığı yaralarının üzerine sürün. Olabildiğince ya da en azından birkaç dakika boyunca yaranın üzerinde kalmasını sağlayın.

Uçuk Ardından Ne Yapmalı?
Uçuk veya yara iyileşse bile, virüsün yayılmasını önlemek için yapmanız gereken şeyler var.

Diş Fırçanızı Değiştirin
Diş fırçanız kesinlikle virüse maruz kalmış, attığınızdan ve yenisiyle değiştirdiğinizden emin olun.

Yastık Kılıfını Değiştirin
Yastık kılıfınızı temiz bir tanesiyle değiştirin ve diğerini sıcak suyla yıkayın.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.