Uyku Apnesi

0

Uyku apnesi ülkemizde çok önemsenen bir durum olmasa da hayati sonuçlar doğurabilecek derecede tehlikeli bir durumdur. Uykuda yaklaşık on saniye kadar uykunun durmasına uyku apnesi deriz. Bazen bu durum on saniyeyi aşabilir. Uyku apnesine çok gürültülü şekilde horlama ve mırıldanma da eşlik edebilir.

Genelde kırk ve kırkbeş yaş üzeri kilolu erkeklerde görülür. Erkekler de görülür dememizin sebebi erkeklerde kadınların iki katı fazla kişi bu hastalığa yakalanabiliyor. Kilolu kişiler dışında kalıtımsal olarak da görülen bu durum kişinin yaşamını oldukça rahatsız ediyor ve yaşam standartlarını oldukça düşürüyor. Birey kendisinde en ufak bir şekilde uyku apnesi olduğunu düşünüyorsa derhal bir uzmana başvurmalıdır. Peki uyku apnesi olup olmadığımızı nasıl anlarız. Uyuduğunuz sırada nefes alıp vermeniz on saniye ve daha fazla durduğu anda birey korku ve panikle birden uykudan uyanır ilk belirtiside budur aslında. Sağlıklı her insanda yatış pozisyonlarından da kaynaklanabileceği gibi göz ardı edilmemesi ve takip edilmesi gereken bir durumdur. Gece uyurken çok şiddetli horlama ikinci bir belirtidir. Burundaki sorunlardan kaynaklanabileceği gibi apneden de kaynaklanan bu durum bir çok kişide mevcut görünmektedir.

Gündüzleri sürekli uyku hali gece uyumuş olmanıza rağmen bir yorgunluk çekiyorsanız gece uykusunda aldığınız solunumun yeterli olmadığını bize gösterir. Bu durumda en yakın bir uzmana başvurmakta fayda vardır. Aksi taktirde uyku apnesi olabilirsiniz. Uyku apnesi olan insanların sosyal yaşamdan da düştüğüni görürüz. Çünkü uyku apnesi gün içerisinde yorgunluğa neden olabileceği gibi sinirlilik, stres, yorgunluk gibi durumlara da sebep olacak yaşam kalitesini oldukça düşürecektir. Dinlenemeyen organlar ileride elbet bir arıza verecek ve tedavisi imkansız hastalıklara sebep olabileceği gibi ölümede götürecektir. Bu yüzden uyku apnesi olduğunuzu düşünüyorsanız tedaviyi ihmal etmeyiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.