Uyku Öncesi Huzursuzluk ve Uyuyamama Problemine İyi Gelecek Yöntemler

0

Uyku sorunu, çoğu insanın belli dönemler yaşadığı bir sıkıntıyı oluşturuyor. Bu sıkıntı kimi zaman çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkabilmekte iken, çoğu zaman ise doğrudan insan psikolojisi ile alakalı olabiliyor. Prof. Dr. klinik psikiyatrist Steve Orma; özellikle tedirginlik, huzursuzluk, endişeli ruh hali gibi durumlarda uykuya dalmanın oldukça güçleştirdiğini ve bu durumun zaten gergin olan psikolojiyi daha fazla hırpaladağına değiniyor. Steve Orma, söz konusu durumun ardından ise kişinin ertesi güne de güçsüz ve kötü başladığını ekliyor.

Peki, gerçekten böylesine kötü bir ruh hali içindeyken insanların neler yapması gerekiyor? Hangi yöntemler psikolojik açıdan uyuyamayan bireyleri rahatlatmaya ve yeniden bir uyku düzenine kavuşturmaya yetiyor? Uyku konusunda çok satan kitaplar yazan Prof. Dr. klinik psikiyatrist Steve Orma’nın önerileri…

Korkularınızla Yüzleşin

Sizin ruh halinizi bu hale getiren, vücudunuzda sizi endişeye gark eden, ruhunuzu bu kadar gerilime sokan her ne ise onunla mutlaka yüzleşin. Bu yüzleşme ya da sorunu tam olarak ortaya dökme işlemi gerçekleştiğinde, vücudunuzda bir rahatlama ve gevşeme hissedeceğiniz için daha huzurlu uyku uyuyabileceksiniz.

Yataktan Çıkın

Çoğu insan bu tip durumlarda yatakta kalarak ya da yorganı üstüne çekerek uykusunun gelmesini bekliyor. Bu yanlış bir yöntem. Gergin olan ruh haliniz uykunuzun gelmediği her dakika daha fazla geriliyor ve sıkılıyor. Bunun yerine oturup bir şeyler okuyabilir, müzik dinleyebilir, açsanız bir şeyler atıştırabilir ya da açık havada nefes alıp kendinizi rahatlatabilirsiniz. Gözden kaçırılmaması gereken şey, huzursuz olduğunuz için uyuyamadığınız fark etmek zorunda olmanızdır. Çeşitli işler yaparak bu psikolojiyi bir az olsun dağıtmak ve uykunuzun gelmesini sağlamak sizin elinizde…

Ruh Halinizi Kâğıda Yansıtın

Bu tip durumlarda uzmanlar yazı yazılmasının ruhu sakinleştirdiğini söylüyor. Eğer yatakta dönüp duruyorsanız ve gerginliğiniz geçmiyorsa, elinize bir kâğıt ve kalem alarak içinizdekileri dökebilirsiniz. Bu sayede, tıpkı korkularınızla yüzleşmek gibi içinizdeki sıkkınlığı yazıya dökerek atabilirsiniz ve bir nebze de olsa rahatlayabilirsiniz. Bu şekilde daha rahat uyumak ve dinlenmek için durumunuzu da normalleştirmiş olacaksınız.

Yatma Saatinizi Değiştirin

Eğer uyku probleminiz her akşam devam ediyorsa, bu iyiye işaret değildir. Ancak önemli bir sorununuzun olduğunu düşünmüyorsanız ve psikolojik açıdan sıkıntılarınızı giderme noktasında bazı adımlar attıysanız, buna rağmen uyku probleminizi yenemediyseniz, bu durum yatma saatlerinizle de alakalı olabilir. Yatağa girme saatlerinizi değiştirerek söz konusu duruma engel olabilirsiniz. Metabolizma kısa zamanda bu yeni uyku saatlerine de alışacağı için bünyesel bir sorun da oluşmayacaktır.

Zihninizi Özgür Bırakın

Sıkıntılı hallerinizden kaynaklı olarak uyuyamadığınız zamanlar yoğunlukta ise, bu tür zaman dilimlerinde uyumaya çalışmayın ve sanki normal bir saat dilimini yaşıyormuşçasına bir bardak çay koyun, elinize bir kitap alın ve yalnızca okuyun. Beyninizin neden uyuyamadığınızı düşünmesine bu şekilde engel olun ve bir süre sonra kendiliğinden uykusu gelen bünyenizi kavramaya çalışın. Bu tip durumlarda meditasyon, yoga gibi zihni özgür bırakacak ve kişiyi rahatlatacak etkinlikler de tavsiye ediliyor.

Ancak kesinlikle kaçınmanız gereken, bazı teknolojik aletlerden uzak durmak sizin için büyük avantaj olacaktır. Özellikle laptop ya da cep telefonu gibi cihazlarınıza bu tip zamanlarda dokunmayın. Çünkü bu cihazlar sizin uykunuzu getirmezler, yalnızca sizi daha çok uyarırlar ve bu nedenle de uyanık tutarlar. Siz de yorgun ve uykusuz gecelerinize kaldığınız yerden devam etmiş olursunuz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.