Uyku Pozisyonu ile Bel ve Sırt Ağrıları Arasındaki İlişki

0

Bazı zamanlarda uyuduğumuz yerden kalktığımızda dinlenmek yerine ciddi bir bel ya da sırt ağrısı ile kalktığımız olur. Bunun nedeni de bazı yatış pozisyonlarının sırt ve bel üzerindeki baskıyı artırarak uyku sırasında bırakın dinlenmeyi yorulmasına ve ağrıların ortaya çıkmasına neden olmasıdır.

 

Cleveland Clinic omurga uzmanı ve Ohio Avon’daki Richard E. Jacobs Tıp Merkezi ortaklarından medikal direktör Santhosh Thomas konu ile ilgili olarak “Sırt ağrısı ve uyku problemleri arasında bir kısır döngü var ancak tam olarak anlaşılmış değil. Uykunun durumu ve şeklinin sırt ağrısının ana nedeni olabileceği ile iliği yeterince tıbbi araştırma maalesef mevcut değil” dedi.

 

Sırt Ağrılarını Dindirmek İçin Önerilen 3 Uyku Pozisyonu

İyi bir uyku için öncelikli olarak rahatlamış olmanız gerekir. Dr Tomas daha rahat ve uyandığınızda sırt ağrılarının oluşmadığı bir uyku için çeşitli önerilerde bulunuyor. Bunlar:

  • Sırt üstü uyuyan birisi iseniz omurganızın doğal kavisli yapısını korumak için dizlerinin altına bir yastık koyun.
  • Eğer yüzüstü yatan birisi iseniz alt karın bölgeniz ile leğen kemiğiniz arasındaki bölgeye sırtınıza olan baskıyı azaltmak için bir yastık koyun.
  • Eğer yan yatarak uyuyan birisi iseniz; göğsünüze doğru bacaklarınızı hafifçe çekin ve dizlerinizin arasına uzunca bir yastık koyarak uyuyun.

 

Yukarıda bahsedilen önerileri dikkate aldığınızda eğer yatış pozisyonu kaynaklı bir sıkıntınız varsa sırt ve bel üzerine uyku sırasında yapılan baskı düşeceği için sırt ve bel ağrılarınızın da azaldığını göreceksiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.