Uyku Sorununuz Varsa 6 Noktaya Dikkat Edin

0

Bazı insanların sürekli uyku sorunu vardır. Özellikle de uykuya dalma konusunda sorun yaşıyorsanız, bazı içecekleri deneyebilirsiniz. Tabi bu kesinlikle alkol değildir. Eski insanların yaptıkları gibi bir bitki çayı, uyku getirecek bir içecek hatta çikolatalı süt bile olabilir. Bu yazımızda size eski insanların deneyimlerinden yola çıkarak uykuya sakin ve mutlu dalmak için içebileceğiniz içeceklerin içinde bulunması gereken maddeleri anlatacağız.

Rahat ve huzurlu bir uyku için bitkisel ve mineral esaslı içecekleri tercih edin.

Kediotu kökü: Anksiyeteyi hafiflettiği bilinmektedir. Ayrıca yatıştırıcı özellikleri bulunmaktadır.  Kedi otu kökü yapılan araştırmalara göre, kedi otu çayı başta uyku problemleri, uyuyamama, gece sık sık uyanma ve derin uyuyamama, sinirlilik, huzursuzluk,  sinirsel mide ve bağırsak ağrıları ve kalp rahatsızlıkları, gerginlik, korku, stres ve telaş gibi rahatsızlıklarda kullanılır.

L-Theanine: L-theanine yeşil çayda bulunan su bazlı bir amino asittir. L-theanine’in yeşil çayın tadından sorumlu olduğu kabul edilir. Uykuya kolay dalmayı sağlar ve aynı zamanda sters azaltıcı etkisi vardır.

Melatonin, uykuya dalmaya yardımcı olur.  Vücut tarafından oluşturulan doğal bir hormondur. Melatonin bitkisel gıdalar içinde yulaf, arpa, prinç, mısır, zencefil, domates ve muzda bulunur.

Magnezyum, bir antistres, anti-anksiyete mineraldir. Ve rahat uyumak için meydana gelen krampları azaltır. Magnezyum, Ispanak, Kabak Çekirdeği,

Yeşil Fasulye, Soya Fasulyesi, Susam, Ay Çekirdeği ve kajuda yüksek miktarda bulunur.

B vitamini kompleksi: Zihin ve beden dinlenirken ruh halini olumlu olarak etkiler

Papatya: Huzurlu bir uyku için sakinleştirici, hafif yatıştırıcı gibi görev yapar

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.