Uyku Sorununuz Yatak Odasından Kaynaklanabilir

0

Yatak odası dekorun da dahil olmak üzere yatma vakti alışkanlıklarınızı değiştirmek dramatik bir fark yaratabilir. İşte ideal bir yatak odasında olması gerekenler ve olmaması gerekenler…

1. Daha sakin bir alan yaratın
Ortamınızı ne kadar sakinleştirirseniz uykunuz o kadar iyi olur. Belki de şu anda duvarlarınızı boyamak için zamanınız yoktur (ama eğer yaparsanız, maviyi deneyin – bu huzurlu bir seçimdir)

2. İşi hatırlatıcılarını yasaklayın
ofisinizi kesinlikle yatak odasına taşımayın. Yatak odası çalışmak için değildir. Yatak odası rahatlamanıza, yeniden şarj edilmenize ve gevşemenize yardımcı olmanızı sağlamalıdır.

3. Dağınıklığı temizleyin
Yatak odasında rahatlatıcı bir ortam sağlamak için mutlaka dağınıklığı önleyin. Daha fazla depolama alanı oluşturmak ve çekmeceli komodini satın almak için yatağınızın altına kayan kutulara yatırım yapılması gerekir.

4. Işıkları kapatın
Ve sadece başucu lambası değil. Televizyonunuzu, bilgisayarınızı ve akıllı telefonunuzu da kapatın. Parlak ışıkların, biyolojik saatinize uyanma zamanı olduğunu, potansiyel olarak uyku döngüsünü attığını ve uykunuzun genel kalitesini bozduğu biliniyor. Gün içinde odanızda sadece güneş ışığı olmalı.

5. Serin tutun
Çalışmalar, 17-20 derecenin uyku için ideal sıcaklık olduğunu buldu. İstediğin son şey, yatakta terlemek ya da titretmek, bu da huzursuz bir geceye yol açabilir . Odaya biraz nem katmak da yardımcı olabilir. İdeal nem% 30 ila% 40 arasındadır, bu nedenle odanızdaki havayı düzenlemek için nemlendiriciyi (özellikle soğuk, kurutucu ayda) kullanmaya başlayın.

6. Nevresimlere yatırım yapın
Aslında, yatağınız için en az iki tam set ve iki yorgan seti bulundurmanızı tavsiye ediyoruz. Bu sayede kirli olanları taze ve temiz olanları değiştirebilirsiniz.

7. Sessiz olun
Uyurken, arka plan seslerini işliyoruz. Yani evet, bıraktığınız televizyon ya da akıllı telefonunuzdan bipleme veya vızıldama uyku aşamalarınızı kesebilir. Ancak, beyaz gürültü aslında yardımcı olabilir. Ulusal Uyku Vakfına göre, ortam gürültüsü, arka plan seslerini (bir araba kapısı çarpması gibi) engelleyebilir ve daha sağlam bir şekilde uyumanıza yardımcı olabilir.

8. Rahatlatıcı bir koku ekleyin
Bir çalışma, lavantanın, daha rahat bir duruma getirebilecek kalp atış hızını, cilt sıcaklığını ve tansiyonu azaltabildiğini buldu. Ve, Uluslararası Nörobilim Dergisi’ne göre , ruh halinizi geliştirebilir ve uykulu hissetmenizi sağlayabilir. Bu nedenle, yatmadan önce lavanta mumunu yakabilir veya nevresimlerinize lavanta kokusu sıkabilirsiniz.

9. Rahat bir yatak oluşturun
Çoğu zaman gözden kaçıyor: Yatağınız, yastıklarınız ve çarşaflarınız uyku için çok önemlidir. Tüm yatak takımları eşit şekilde oluşturulmadığı veya herkes için aynı şekilde çalışmadığı için, sizin için en iyi yatağı oluşturmak için biraz deneme yanılma ve hata yapmanız gerekir. Sadece iyi nefes alan çarşaflar, battaniyeler ve yorganlar aramayı unutmayın. Bu pijamalarınız için de geçerlidir.

10. Her sabah yatağınızı yapın
Her gün yatağınızı yapmak, geceleri daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir. Bir Ulusal Uyku Vakfı anketi, düzenli olarak yataklarını yapan (ve daha temiz bir yatak odası ortamına sahip olan) katılımcıların, ne kadar iyi uyuduklarını güçlü bir şekilde etkilediğini buldu.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.