Uyurken Kilo Verin

0

Uyurken metabolismanın yavaşladığı biliniyor. Ancak uyumadan önce bazı şeyleri yaparsanız metabolizmanız çalışmaya ve gece yatarken bile kilo vermeye devam edebilirsiniz.

 

Bu sözler gerçek olmayacak kadar iyi gelebilir. Ancak bilimadamları ve metabolizma uzmanlarının yaptıkları araştırmalar bunu gösteriyor.

 

Hayatınızda yapacağınız küçük bazı değişiklikler bunu sağlayabilir. İşte uykunuzda bile kilo vermenin sırları:

 

Çıplak uyuyun:

Araştırmalar çırıpçıplak uyumanın kilo vermenizi hızlandırdığını ortaya koyuyor. Uyku sırasında vücudunuz soğur ve ısınmak için vücudunuzda bulunan yağları yakmaya başlar. Bundan dolayı çıplak uyuyan kişilerin metabolizma hızları daha fazladır.

 

Atıştırmak

Yatmadan önce atıştırmak size çok ters gelebilir. Ancak yatmadan önce hafif atıştırma kilo vermenize yardımcı olabilir. Uzmanlar aç olarak yatmanın kilo vermeyi zorlaştırabileceğini de ifade ediyorlar. Ancak atıştırma 300 kaloriyi geçmemeli ve abur cubur olmamalıdır.

 

Aç olarak yatağa girmenin uyku kalitesini de bozduğuna dikkat çeken uzmanlar, yoğurt ve meyve, tam tahıllı kraker, yağsız süt ile tahıl, fıstık ezmeli tost ve az yağlı peynir gece yatmadan önce tercihleriniz arasında olabilir.

 

Örneğin, yoğurt, yüksek protein içerir ve şeker oranı düşüktür. Ayrıca kalsiyum iyi bir uyku uyumanıza yardımcı olur.

 

Meyve de uykuya yardımcı olar. Vitaminler, antioksidanlar, lif ve serotonin ile doludur.

 

Yatmadan önce egzersiz yapmayın

 

Yatmadan önce sert  ve ağır egzersizlerden kaçının. Çünkü kalp hızınızı arttırır ve bu da uykuya dalmanızı zorlaştırır. Bunun yerine yoga gibi egzersizler yapın. Yapılan egzersizlerin metabolizmayı hızlı tutma süresi 16 saattir..

 

Üzüm suyu için

Washington State Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada, şarap ve üzüm suyu, yaban mersini, çilek ve elmada bulunan resveratrol adı verilen bir madde vücudunuzdaki kötü yağları yakmaya yardımcı olur.

Yatmadan önce bir kadeh şarap ve üzüm suyu içmek hem atıştırmalık olarak hem de kötü yağlarınız için mükemmel bir alternatiftir.

 

Üzüm suyu geceleri insülin salgılanmasını tetikleyen basit hormonun üretilmesini sağlar.

 

Karanlık bir odada uyuyun

Oxford Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre kadın obez olmasının yüzde 20 sebebi aydınlık odalarda uyumaları olduğu belirtilmiştir.

Aydınlık bir odada uyumak, vücudun melatonin üretimini durdurmaktadır. Bu durumda sabahları yorgun kalkarsınız ve yorgunluk aşırı yemeği tetikleyebilir.

 

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.