Uyuz Hastalığından Hızlı Kurtulmak İçin 10 Ev İlacı

0

Uyuz, bir tür parazitin deri altına yerleşerek kaşıntıya neden olduğu bir deri hastalığıdır. Bazı doğal ev ilaçları kullanarak uyuzdan hemen hızlı bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Uyuz hastalığı, oldukça bulaşıcıdır, hastalıklı kişi ile temasla ya da kullandığı eşyalardan geçebilir. Eğer uyuz hastalığından muzdaripseniz, tıbbi ilaçlar olmadan doğal malzemelerle hastalığı geçirebilirsiniz.

1. Çuha çiçeği yağı
Çuha Çiçeği Yağı esansiyel bir yağdır. Omega altı yağ asitleri ve gamma-linolenik asitin mükemmel bir kaynağıdır. Yağın çok sayıda farmakolojik özelliği vardır. Dahası, anti-mikrobiyal, antihelmintik ve antiinflamatuar özellikleri ile en ünlüdür.

Çuha çiçeği yağı, artrit, osteoporoz, cilt hastalıkları, kısırlık ve saç dökülmesinde kullanılır. Ayrıca, uyuz tedavisine yardımcı olan en kullanışlı geleneksel ilaçlardan biridir. Ciltte tahriş ve iltihapları gidermek için çuha çiçeği yağı kullanabilirsiniz.

 • Malzemeler
  1/2 çay kaşığı çuha çiçeği yağı
  1/4 bardak zeytinyağı

Zeytinyağı ve çuha çiçeği yağını karıştırın. Bir pamuk yardımıyla karışımı cildinizde etkilenen yerlere sürün. Bunu 3-4 hafta boyunca günde bir kez yapın.

2. Çay ağacı yağı
Çay ağacı yağı, antiseptik ve antienflamatuardır. Bu nedenle birçok cilt hastalığı ve inflamasyon ile ilişkili bozukluklar için kullanılır.

 • Malzemeler
  12 damla çay ağacı yağı
  Banyo suyu

Küveti ılık su ile doldurun ve çay ağacı yağını ekleyin. Suyun içinde 30 dakika kalın. Bunu 3 hafta boyunca günde iki kez yapın.

3. Çinko
Çinko, birkaç vücut sisteminin işleyişini, stres seviyelerini düşürmeyi, enerjiyi metabolize etmeyi ve uygun kan şekeri düzeylerini korumayı sağlar. Uyuz da dahil olmak üzere bazı rahatsızlıkları da ortadan kaldırabilir.

 • Malzemeler
  3 çinko tableti
  Bir çay kaşığı su
  1/2 çay kaşığı zerdeçal

Toz haline gelene kadar çinko tabletlerini ezin ve zerdeçal ile su ekleyerek iyice karıştırın. Cildinize macunu sürün ve kurumasını bekleyin. Sonra ılık su ile durulayın. Enfeksiyon ortadan kalkıncaya kadar günde bir kez yapın.

Soya fasulyesi, ayçiçeği çekirdeği, buğday kepeği ve bütün tahıl ürünleri gibi çinko içeren yiyecekler tüketin.

4. Neem yağı
Neem, antiparaziter, antiinflamatuar ve antibakteriyel özellikleri ile popülerdir. Bir çalışma, seyreltilmemiş neem yağının, ticari uyuz ilaçlarından bile daha etkili olduğunu ve uygulamadan 25 dakika sonra akar larvalarını öldürdüğünü göstermektedir.

 • Malzemeler
  10 damla neem yağı
  Bir çay kaşığı zeytinyağı

Neem yağı ile zeytinyağını karıştırın. Cilde sürerek 15-20 dakika masaj yapın. Ardından ılık duş alın. Birkaç hafta boyunca günde bir kez ilacı tekrarlayın.

5. Zerdeçal
Yüzyıllar boyunca zerdeçal, Ayurveda tıbbında, artrit, karaciğer problemleri, çiçek hastalığı, ülser ve kan hastalıkları gibi birçok sağlık sorununu tedavi etmek için kullanılmıştır. Uyuz ve belirtileri için de yaygın bir tedavi şeklidir.

 • Malzemeler
  1 çay kaşığı zerdeçal tozu
  1 çay kaşığı neem tozu
  Bir çay kaşığı su

Tüm malzemeleri iyice karıştırın. Vücudun yara bölgelerine uygulayın. Banyo yapmadan önce kurumasını bekleyin. Bu ilacı 1-2 hafta boyunca her gün yapın.

6. Aloe vera
Uyuz için aloe vera, rahatsız edici semptomları hafifletmenin yanı sıra bu durumun temizlenmesine de yardımcı olabilir.

 • Malzemeler
  2 yemek kaşığı aloe vera jeli
  1 demet aynı sefa yaprağı
  1/2 çay kaşığı zerdeçal tozu

Aynı sefa yapraklarını ezin, aloe vera jeli ve zerdeçal tozunu ekleyin. Karışımı cilde bir pamuk yardımıyla sürün. 1-2 hafta boyunca günde iki kez tekrarlayın.

7. Lavanta yağı
Lavanta yağı, bakterilerin neden olduğu enfeksiyonları önleyebilen güçlü bir antibakteriyel maddedir. Anti-mikrobiyal özelliklerinin yanı sıra, uyuzun ağrılı semptomlarını hafifleten cilt üzerinde rahatlatıcı etkileri vardır.

 • Malzemeler
  10 damla lavanta yağı
  Sıcak banyo suyu
  5 damla lavanta yağı
  1 yemek kaşığı zeytinyağı

Banyo suyuna 10 damla lavanta yağı dökün ve içinde en az 15 dakika kalın. Bunu her gün 2-3 hafta boyunca yapın.

Ayrıca, 5 damla lavanta yağı ile 1 yemek kaşığı zeytinyağını birleştirin. Cildin etkilenen bölgelerine sürün. Sorun ortadan kaybolana kadar günde 2 kez tekrarlayın.

8. Hidrojen peroksit
Ağrılı lezyonlara uygulandığında, hidrojen peroksit enfeksiyona neden olan zararlı mikroorganizmaları öldürebilir. Boraks ile birleştirildiğinde, cildin dezenfekte edilmesinde ve cilt hastalığından kaynaklanan semptomların giderilmesinde çok daha etkilidir.

 • Malzemeler
  1 bardak hidrojen peroksit
  1/2 bardak boraks
  Banyo suyu

Banyo suyuna hidrojen peroksit ve boraks ekleyin. Suyun içinde 15 dakika kalın. 1-2 hafta boyunca günlük tekrarlayın.

9. Karanfil yağı
Karanfil yağı, uyuz enfeksiyonunu kontrol etmek için kullanabileceğiniz doğal ilaçlardan biridir. Karanfil yağı, uyuz akarlarını öldürmede etkili olduğu kanıtlanmış eugenol adı verilen aktif bir bileşik içerir.

5 damla karanfil yağını temiz bir havlu üzerine dökün ve cildin etkilenen yerlerine havluyu yerleştirin. 30 dakika bekletin. Bu ilacı 2 hafta boyunca günde bir kez uygulayın.

10. Elma sirkesi
Bir asidik olan sirke, ciltte kullanıldığında, parazitlerin ölmesine neden olur.

 • Malzemeler
  1 yemek kaşığı su
  1 yemek kaşığı elma sirkesi
  Pamuk

Bir kapta su ve sirkeyi karıştırın. Bir pamukla, karışımı enfekte olan cildinize sürün. 15-20 dakika boyunca cilt üzerinde bırakın; sonra ılık su ile yıkayın. Uyuz belirtilerinden kurtulmak için günde 3 kez yapın.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.